Hasiči zasahovali počas požiaru v paneláku v meste Handlová vo štvrtok v noci 16. júna. Nočný požiar si vyžiadal štyri obete. FOTO: TASR/Polícia Slovenskej republiky
StoryEditor

Handlová vyhlásila v súvislosti s požiarom mimoriadnu situáciu

16.06.2022, 10:29
Autor:
TASRTASR

K tragickej udalosti došlo v bytovom dome v súkromnom vlastníctve, ktorý má 55 bytov, býva tam približne 120 obyvateľov, keďže tam nemá každý trvalý pobyt, ich počet môže byť vyšší.

Mesto Handlová vyhlásilo vo štvrtok o 9.30 h v súvislosti s nočným požiarom na Okružnej ulici, ktorý si vyžiadal životy štyroch ľudí, mimoriadnu situáciu. Informovala o tom po zasadnutí krízového štábu primátorka Silvia Grúberová.

"Súčinnosť záchranným zložkám poskytovali priamo na mieste i členovia krízového štábu mesta, zamestnanci mesta a mestských organizácií, ktorí rovnako pomáhali požiarom zasiahnutým obyvateľom," uviedla Grúberová.

image

Požiar v bytovom dome v Handlovej si vyžiadal štyri obete

K tragickej udalosti podľa nej došlo v bytovom dome v súkromnom vlastníctve, ktorý má 55 bytov, býva tam približne 120 obyvateľov, keďže tam nemá každý trvalý pobyt, ich počet môže byť vyšší.  

"Obyvatelia sa v tomto čase v bytovom dome nemôžu zdržiavať. Časť evakuovaných obyvateľov sme presunuli do hotspotu, ktorý máme zriadený v súčinnosti s Okresným úradom v Prievidzi a Trenčianskym samosprávnym krajom (TSK) v priestoroch bývalej telocvične. Hotspot využili obyvatelia, ktorí nemali kam ísť," priblížila Grúberová.

V hotspote ľuďom podľa nej poskytli neodkladnú pomoc, lôžko, deky, potraviny či teplý nápoj. "Naše sociálne pracovníčky v spolupráci s intervenčným tímom polície s každým obyvateľom prerokovávali situáciu, keďže niektorí potrebovali lieky, prípadne im bolo potrebné zabezpečiť niečo iné," ozrejmila s tým, že tím zasahoval od skorých ranných hodín.

"Momentálne monitoruje situáciu v súvislosti s ďalšou pomocou pre obyvateľov, ktorí majú, prípadne nemajú kam ísť. O týchto sa dlhodobejšie postaráme," ozrejmila primátorka.

Samospráva podľa nej bude čakať na odborno-technické posúdenie objektu, ako i bytov. "Mesto zriaďuje aj transparentný účet na pomoc obyvateľom panelového domu. Finančnú pomoc poskytneme aj ako mesto. Súčinný je aj Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktorý vie poskytnúť humanitárnu pomoc," dodala Grúberová. Zároveň vyjadrila úprimnú sústrasť rodinám a ďalším pozostalým obetí.  

K tragickému požiaru došlo v noci na štvrtok, hasičom udalosť nahlásili krátko pred 1.00 hod. Oheň zasiahol byt na piatom poschodí, pričom sa rozšíril o poschodie vyššie. Udalosť si vyžiadala štyri obete, päť ľudí sa zranilo. Ľahšie zranenia utrpeli aj dva zasahujúci hasiči. Evakuovať museli približne 150 obyvateľov. V bojnickej nemocnici zostali hospitalizovaní dvaja ľudia, ktorí utrpeli otravu oxidom uhoľnatým. Požiar sa hasičom podarilo uhasiť o 3.30 hod.  

Škodu riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trenčíne Igor Šenitko predbežne odhadol na 400-tisíc eur až 500-tisíc eur, uchránené hodnoty predstavovali dva milióny eur.  

Príčina vzniku požiaru je v štádiu vyšetrovania expertíznej skupiny z Požiarnotechnického a expertízneho ústavu Ministerstva vnútra SR z Bratislavy.

 

01 - Modified: 2023-03-30 07:55:33 - Feat.: - Title: Najmenej 31 ľudí zahynulo na juhu Filipín pri požiari trajektu 02 - Modified: 2023-03-28 09:26:35 - Feat.: - Title: Mesto Handlová spúšťa novú sociálnu službu v podobe servisných poukážok 03 - Modified: 2023-03-27 09:46:52 - Feat.: - Title: Pri požiari domova dôchodcov v Berlíne utrpeli ťažké zranenia dvaja ľudia 04 - Modified: 2023-03-25 09:34:23 - Feat.: - Title: Španielski hasiči zastavili šírenie požiaru pri Valencii. Svoje domovy muselo opustiť 1500 obyvateľov 05 - Modified: 2023-03-25 09:20:28 - Feat.: - Title: Banské múzeum zničil požiar a nemá poistku, podľa Ministerstva životného prostredia má právnu subjektivitu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. apríl 2023 07:14