Električka v Petržalke. FOTO: TASR/Pavol Zachar
StoryEditor

Práce na električkovej trati v Petržalke sú stále utlmené, dodatok ešte nepodpísali

17.06.2022, 15:23
Autor:
TASRTASR

Mesto Bratislava ešte nepodpísalo so zhotoviteľom dodatok k zmluve, ktorý by reflektoval na rozsiahle zdražovanie cien energií a stavebných materiálov.

Stavebné práce na novej električkovej trati v bratislavskej Petržalke v úseku od Jungmannovej až po Janíkov dvor sú naďalej utlmené.

Mesto Bratislava ešte nepodpísalo so zhotoviteľom dodatok k zmluve, ktorý by reflektoval na rozsiahle zdražovanie cien energií a stavebných materiálov. Dohodu na finálnej podobe dodatku očakáva magistrát v priebehu nasledujúcich týždňov.

"S konzorciom intenzívne rokujeme. Je nevyhnutné správne nastaviť zvýšenie cien a pripraviť dodatok tak, aby bol v súlade s novými pravidlami, ktoré vypracoval Úrad pre verejné obstarávanie, ako aj s pravidlami Európskej únie pre čerpanie eurofondov," uviedla hovorkyňa hlavného mesta Dagmar Schmucková.

Na oboch stranách je podľa nej záujem podpísať dodatky v čo najkratšom čase. Po vyjasnení týchto krokov má zhotoviteľ pokračovať v prácach podľa harmonogramu, ktorý je súčasťou zmluvy o diele.      

Mesto ešte stále rokuje s konzorciom o využití nového metodického usmernenia ÚVO, ktoré má pre rozsiahle zdražovanie materiálov a energií umožniť zvýšenie cien vysúťažených verejných zákaziek cez dodatky k zmluvám.

"Tieto nové pravidlá treba zaviesť do praxe, správne nastaviť zvýšenie cien a pripraviť dodatok tak, aby bol v súlade nielen s novými pravidlami, ktoré vypracoval ÚVO, ale aj s pravidlami EÚ pre čerpanie eurofondov," vysvetlila hovorkyňa.

Aktuálne mesto pripravuje odborné posúdenie k zvýšeniu cien dotknutých materiálov, dohodu na finálnej podobe dodatku k zmluve o diele očakáva v priebehu nasledujúcich týždňov. Aj ministerstvo dopravy má pripraviť svoju internú metodiku k publikovanému usmerneniu ÚVO do konca júna.

Bratislava zároveň informuje, že v spolupráci s Európskou komisiou a ministerstvom dopravy aktuálne pripravuje žiadosť o nenávratný finančný príspevok z eurofondov, ktorá by mala byť formálne podaná v priebehu niekoľkých týždňov.

Výrazné utlmenie prác na predĺžení električkovej trate v Petržalke trvá už niekoľko týždňov a súvisí s rozsiahlym zdražovaním energie i stavebných materiálov. Ide o problém, ktorý ovplyvňuje aj iné stavby na Slovensku.

Výstavbu trate za 74,58 milióna eur bez DPH v úseku Bosákova - Janíkov dvor spustili minulý rok koncom novembra. Stavbu realizuje vysúťažená skupina dodávateľov zo Združenia NS MHD Petržalka. Hlavným členom je tu Aldesa Construcciones Polska a ostatnými členmi sú Aldesa Construcciones S. A., Cedis a Hant BA.

01 - Modified: 2024-06-18 17:18:03 - Feat.: - Title: Na pochode za slobodu a demokraciu sa v Bratislave zišli stovky ľudí 02 - Modified: 2024-06-18 13:44:35 - Feat.: - Title: Električka pred SND môže negatívne vplývať na divadlo. Mesto chce z pešej zóny spraviť dopravnú, tvrdí Kňažko 03 - Modified: 2024-06-18 14:01:09 - Feat.: - Title: Začne sa budúci rok bez učiteľov? Bratislavský kraj má problém, školám chýba takmer tisíc ľudí 04 - Modified: 2024-06-17 13:55:42 - Feat.: - Title: Obľúbená americká herečka nakrúcala na Slovensku horor: Bratislavu zbožňujem, ak sa tu bude niečo točiť, chcem byť pri tom 05 - Modified: 2024-06-17 08:37:07 - Feat.: - Title: Stále nie je rozhodnuté, či rezort kultúry vyhlási hotel Kyjev za NKP. Neprišli ani na obhliadku, tvrdí firma
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
19. jún 2024 15:55