Prezidentka Zuzana Čaputová. FOTO: Jaroslav Novák
StoryEditor

Prezidentka vymenovala do funkcie osem sudkýň a troch sudcov všeobecných súdov

20.06.2022, 12:06
Autor:
TASRTASR

Hlava štátu sudcom v príhovore zdôraznila, že majú privilégium a povinnosť hľadať a nastoľovať spravodlivosť. Vyjadrila podporu všetkým sudcom a prokurátorom, ktorí čelia neprimeranému tlaku aj z politického prostredia.

Prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok v Prezidentskom paláci vymenovala do funkcie osem sudkýň a troch sudcov všeobecných súdov.

Hlava štátu sudcom v príhovore zdôraznila, že majú privilégium a povinnosť hľadať a nastoľovať spravodlivosť. Vyjadrila podporu všetkým sudcom a prokurátorom, ktorí čelia neprimeranému tlaku aj z politického prostredia.

Spravodlivosť je podľa prezidentky jedna z najdôležitejších hodnôt. "Vaše rozhodnutia preto budú mať bytostný dosah nielen na aktérov prípadov, o ktorých budete rozhodovať. Každý verdikt viac alebo menej prispieva aj k tomu, či bude naša spoločnosť vnímaná ako spravodlivá, alebo nie," podotkla hlava štátu.

Vyhlásila, že je veľmi dôležité, aby nikdy novovymenovaní sudcovia nezabudli na to, že sudcovská nezávislosť nie je súkromné právo sudcov, ale je to právo každého občana na oporu v justícii, "ktorá je nezávislá od iných druhov štátnej moci a ich predstaviteľov".

Podporila všetkých sudcov a prokurátorov, ktorí za svoje rozhodovanie čelia neprimeraným tlakom v podobe verejných vyjadrení.

"Každý z verejných funkcionárov a aj sudcov a sudkýň musí strpieť istú mieru kritiky. Nikto však nemusí a ani nemá trpieť znevažovanie, zastrašovanie a osobné útoky, ktorých cieľom vo výsledku je podkopať dôveru v právny štát a spravodlivosť. Považujem to za neprípustné," zdôraznila.

Novovymenovanými sudcami sú Simona Brngálová (hosťujúca sudkyňa pre obvod Krajského súdu v Trnave), Svetlana Filipová (Okresný súd Kežmarok), Filip Grznárik (Okresný súd Nitra), Monika Heldáková (Okresný súd Kežmarok), Lucia Horvátová (Krajský súd v Trenčíne), Martin Jažembovský (hosťujúci sudca pre obvod Krajského súdu v Žiline). Tiež Lucia Kostolanská (Okresný súd Dunajská Streda), Dagmar Mičková (hosťujúca sudkyňa pre obvod Krajského súdu v Trenčíne), Michaela Saganová (Okresný súd Žilina), Matúš Škarbala (hosťujúci sudca pre obvod Krajského súdu v Banskej Bystrici) a Lucia Šuleková (Okresný súd Nitra).

01 - Modified: 2022-11-29 13:47:41 - Feat.: - Title: Prezidentka sa postavila proti vlne nenávisti voči lekárom: Neposudzujme všetkých podľa zlyhaní jednotlivcov 02 - Modified: 2022-11-29 12:56:57 - Feat.: - Title: Prezidentka: Chudoba sa prehlbuje, môže to viesť k radikalizácii 03 - Modified: 2022-11-29 13:47:35 - Feat.: - Title: Čaputovej najkritickejšia správa: Ak nepríde k zvratu, budú lepšie predčasné voľby, vyhlásila v parlamente 04 - Modified: 2022-11-28 14:12:25 - Feat.: - Title: Čaputová odobrila novelu, upravujúcu opatrenia pri tovare pod colným dohľadom 05 - Modified: 2022-11-28 13:58:46 - Feat.: - Title: Čaputová podpísala dve novely zákona o službách zamestnanosti
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
29. november 2022 15:42