Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. FOTO: TASR/Jakub KotianSNÍMKA: Jakub Kotian
StoryEditor

Lengvarský predstavil podmienky, podľa ktorých sa rozdelia nemocnice

20.06.2022, 15:49
Autor:
TASRTASR

Súčasťou vyhlášky je zoznam 63 programov, ktoré bude mať každá z nemocníc ako povinné, doplnkové alebo nepovinné, definuje aj 1460 medicínskych služieb.

Ministerstvo zdravotníctva v pondelok predstavilo podmienky, podľa ktorých sa nemocnice v rámci reformy rozdelia na päť úrovní.

"Každá nemocnica bude poznať svoj rozsah poskytovanej ústavnej starostlivosti, svoje technické vybavenie, personálne zabezpečenie, a tak bude pacient s príslušnou diagnózou hospitalizovaný presne tam, kde patrí a kde mu vedia najlepšie pomôcť," vyhlásil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).

Vyhláška definuje podmienky, ktoré by mali jednotlivé úrovne nemocníc spĺňať. "To znamená, aká starostlivosť sa bude v akom ústavnom zariadení poskytovať, minimálne počty výkonov, personálne zabezpečenie, materiálno-technické vybavenie, maximálne čakacie doby, indikátory kvality a iné podmienky a požiadavky na jednotlivé úrovne, ktoré budú musieť nemocnice spĺňať," spresnil rezort.

Súčasťou vyhlášky je zoznam 63 programov, ktoré bude mať každá z nemocníc ako povinné, doplnkové alebo nepovinné, definuje aj 1460 medicínskych služieb.

Pre každý program sú stanovené indikátory kvality, špeciálne personálne zabezpečenie a materiálno-technické vybavenie.

Vyhláška tiež stanovuje minimálne počty výkonov či čakacie doby pre medicínske služby. Komplexný materiál má byť v najbližších dňoch zaradený do medzirezortného pripomienkového konania.

Reformu nemocníc prijal parlament vlani. Nemocnice sa tak rozdelia na viacero úrovní. Úrovne nemocníc, programov a medicínskych služieb budú po novom rozdelené do kategórií a označené ako V. úroveň, IV. úroveň, III. úroveň, II. úroveň a I. úroveň, pričom V. úroveň predstavuje najvyššiu a I. najnižšiu.

Prvé reálne zmeny v praxi by mali ľudia pocítiť v nemocniciach v roku 2024.

Ministerstvo zdravotníctva už v minulosti viackrát zdôraznilo, že sa žiadna nemocnica rušiť nebude.

Lôžka, ktoré pred pandémiou zostávali nevyužité, sa budú transformovať v horizonte niekoľkých rokov na iný typ starostlivosti.

01 - Modified: 2022-07-21 10:22:35 - Feat.: - Title: Rokovanie o mzdách zdravotníkov bez ministra je dehonestácia a ignorácia, tvrdí šéf odborárov 02 - Modified: 2022-07-25 15:34:09 - Feat.: - Title: Novopriznané dôchodky sa budú počítať inak. Penzistov zmeny nepotešia 03 - Modified: 2022-07-20 08:29:24 - Feat.: - Title: Lengvarský nechce v lete povinné rúška. Na jeseň zmení názor, očakáva virológ 04 - Modified: 2022-07-19 15:25:07 - Feat.: - Title: Signalizovali Heger s Matovičom jeho koniec? Nie som z toho nervózny, hovorí v HNtelevízii Lengvarský 05 - Modified: 2022-07-18 12:54:18 - Feat.: - Title: Lengvarského rezort zvažuje možnosť druhej booster dávky vakcíny proti Covid-19 u starších ľudí
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
29. júl 2022 12:39