Podľa zákona bol Gröhlingov rezort povinný rozhodnúť do 60 dní od doručenia žiadosti. Urobil tak po vyše 660 dňoch. FOTO TASR/J. Novák
StoryEditor

Školu podozrieva z podvodu polícia aj inšpekcia. Ministerstvo dva roky nekonalo a teraz ju odmietlo zrušiť

22.06.2022, 16:04
  • Súkromná stredná odborná škola na ulici 29. augusta v Trebišove dostala v roku 2020 normatívy vo výške 1,45 milióna eur.
  • Inštitúcia spadá pod neziskovú organizáciu Biela voda.
  • Stále nad ňou visí trestné stíhanie proti neznámemu páchateľovi vo veci obzvlášť závažného zločinu subvenčného podvodu.

Normatívne financovanie. Pre naše školstvo je to dôležitý pojem. Zjednodušene povedané, každé zariadenie dostáva peniaze podľa počtu žiakov a náročnosti výchovno-vzdelávacieho procesu. Ide rádovo o tisíce eur na hlavu ročne. Lenže občas vznikne aj podozrenie, že sa tento systém zneužíva.

Je to aj prípad Súkromnej strednej odbornej školy v Trebišove. Nielenže čelila možnému vyradeniu zo siete, ale stále nad ňou visí aj trestné stíhanie proti neznámemu páchateľovi vo veci obzvlášť závažného zločinu subvenčného podvodu. „Išlo o zjavný nesúlad medzi skutočným počtom a deklarovaným počtom žiakov, čo následne logicky ovplyvňovalo pridelené finančné prostriedky,“ priblížil pre HN Matúš Jarolín, hovorca Štátnej školskej inšpekcie, ktorá iniciovala oba procesy.

Na ilustráciu, podľa výročnej správy zriaďovateľa inštitúcie – neziskovej organizácie Biela voda – za rok 2020 zariadenie v Trebišove dostalo normatív vo výške 1,45 milióna eur, ktorý okrem nákladov na priestory slúžil, samozrejme, aj na výplaty personálu. Napriek týmto podozreniam rezort školstva nechal inštitúciu otvorenú – v sieti. Išiel tak proti návrhu vlastnej inšpekcie.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 75% na dočítanie.
23. jún 2022 07:50