Univerzitná nemocnica Bratislava - Nemocnica Ružinov. FOTO: Peter Mayer
StoryEditor

Advokát: Pacient, ktorému vyoperovali nesprávne oko, môže žiadať finančnú náhradu

22.06.2022, 17:12
Autor:
TASRTASR

Advokát pripomenul, že v prípade nesprávne poskytnutej zdravotnej starostlivosti nenesie zodpovednosť štát, ale poskytovateľ zdravotnej starostlivosti.

Pacient, ktorému vyoperovali nesprávne oko, môže nemocnicu žiadať o finančnú náhradu za bolesť či sťaženie spoločenského uplatnenia. Suma sa môže pohybovať v desiatkach tisíc eur.

Uviedol to docent trestného práva na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity, advokát a súdny lekár Peter Kováč.

Poškodený môže podľa neho žiadať tiež náhradu za zásah do práva na ochranu osobnosti, ktorej zložkou je aj zdravie.

"Tu sa náhrada môže pohybovať takisto v desiatkach tisíc eur, prípadne aj viac," skonštatoval. Je podľa neho možné uplatniť náhradu straty na zárobku počas práceneschopnosti, náhradu stratu na dôchodku, náhradu nákladov spojených s liečením alebo náklady, ktoré by poškodenému inak nevznikli.

image

V ružinovskej nemocnici vyoperovali pacientovi nesprávne oko. O zrak prišiel úplne

Kováč v tomto prípade ako prvú možnosť odporúča pokus o mimosúdnu dohodou medzi poškodeným a zdravotníckym zariadením. "Takáto dohoda by mohla byť rýchlym a efektívnym riešením situácie pre obe strany," ozrejmil.

Poukázal, že štátne zdravotnícke zariadenia nemajú tendenciu takéto dohody uzatvárať. Bude preto zrejme podľa neho nevyhnutné včas uplatniť nárok poškodeného súdnou cestou.

"Vzhľadom na aktuálne verejne známe okolnosti prípadu sa dá len ťažko predpokladať iné rozhodnutie súdu ako v neprospech poskytovateľa," zdôraznil s tým, že proces v prípade súdneho sporu môže trvať roky.

Advokát pripomenul, že v prípade nesprávne poskytnutej zdravotnej starostlivosti nenesie zodpovednosť štát, ale poskytovateľ zdravotnej starostlivosti. Úlohou štátu je podľa neho zabezpečiť, aby sa poškodený mohol domôcť spravodlivého odškodnenia.

Incident, v dôsledku ktorého prišiel pacient o obe oči, sa odohral v bratislavskej nemocnici Ružinov. Na prípad upozornila agentúra TASR. Lekárka, ktorá operáciu viedla, už s pacientmi nepracuje. K prípadu dostal podnet aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Okolnosti incidentu preverí tiež bratislavská polícia.

01 - Modified: 2022-06-22 14:48:51 - Feat.: 1 - Title: Zdravotnícky sektor býval rozhádaný, teraz sa spojil, tvrdí podpredsedníčka Hlasu Dolinková 02 - Modified: 2022-06-22 10:25:55 - Feat.: 1 - Title: V ružinovskej nemocnici vyoperovali pacientovi nesprávne oko. O zrak prišiel úplne
01 - Modified: 2023-06-04 09:00:00 - Feat.: - Title: Hra na Boha s ručením obmedzeným. Žene proti jej vôli odstránili mozgový implantát, pretože firme došli peniaze 02 - Modified: 2023-05-23 07:31:29 - Feat.: - Title: Diana Mórová má za sebou ťažký zákrok. Cítila sa ako ochrnutá 03 - Modified: 2023-05-17 17:33:28 - Feat.: - Title: Advokát Kamenec: Prokurátori pri doživotí pre Kočnera tvrdia, že je nebezpečný pre spoločnosť 04 - Modified: 2023-05-04 13:05:34 - Feat.: - Title: Muž si nechal do lebky spraviť dierku, aby mysli prinavrátil mladícku vitálnosť a odľahčenie. Zákrok podstupovali aj naši predkovia 05 - Modified: 2023-04-15 08:00:00 - Feat.: - Title: Muž podstúpil brutálne bolestivú operáciu na predĺženie svojej výšky. Dôvodom boli predsudky žien na rande
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
04. jún 2023 16:02