Predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský. FOTO: HN/Peter Mayer
StoryEditor

Lengvarského rezort má predložiť ponuku na zvyšovanie platov do konca týždňa, tvrdí Visolajský

04.07.2022, 15:08
Autor:
TASRTASR

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pôvodne avizoval, že platy zdravotníkov by sa mohli vyriešiť do konca júna.

Ponuku na zvyšovanie platov má Ministerstvo zdravotníctva lekárom predložiť do konca týždňa. Uviedol to šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Následne majú s rezortom o návrhu rokovať.

"Aktuálne sme dostali prísľub, že ponuku nám predložia koncom tohto týždňa. Následne sa máme stretnúť a o návrhu rokovať," uviedol šéf odborárov.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) pôvodne avizoval, že platy zdravotníkov by sa mohli vyriešiť do konca júna. Do stanoveného termínu to chcel stihnúť aj minister financií Igor Matovič (OĽANO).

"Naše združenie žiadnu oficiálnu ponuku od vlády, čo sa týka miezd, dodnes nedostalo. Oficiálna ponuka vlády nie je ani pre sestry," podotkol Visolajský.

V súvislosti s platmi zdravotníkov sa s Lengvarským v piatok stretla aj prezidentka Zuzana Čaputová. Minister ju podľa jej slov ubezpečil, že na rokovacom stole už leží realistický plán so scenármi zvýšenia miezd.

Visolajský pripomenul, že ak vláda nezačne konať, lekári sú pripravení podať výpovede. "Okrem miezd lekári majú ďalších sedem požiadaviek, v ktorých zatiaľ nie je praktický posun," ozrejmil pre TASR. Hlava štátu vníma hrozbu hromadného odchodu lekárov ako vážne varovanie.

Ochotu podať výpoveď v polovici júna deklarovalo približne tritisíc lekárov z nemocníc. Štrajkovú pohotovosť ako reakciu na situáciu v zdravotníctve vyhlásili odborári v apríli, majú osem návrhov a požiadaviek, ktoré považujú za nevyhnutné na zlepšenie stavu nemocníc na Slovensku.

01 - Modified: 2022-07-01 13:41:44 - Feat.: - Title: Čaputová rokovala s Lengvarským: Uistil ma, že na stole už leží realistický plán so scenármi zvýšenia miezd 02 - Modified: 2022-07-01 14:21:38 - Feat.: - Title: Dohoda na raste platov zdravotníkov je na stole dva mesiace, Matovič aj tak útočí na Lengvarského 03 - Modified: 2022-06-30 13:59:08 - Feat.: - Title: Rokovania o platoch zdravotníkov naďalej prebiehajú, odkazuje Lengvarského rezort 04 - Modified: 2022-06-27 13:54:39 - Feat.: - Title: O platoch zdravotníkov sa naďalej rokuje. Rozhodne sa do konca júna? 05 - Modified: 2022-06-28 13:48:23 - Feat.: - Title: Ako môžu vyoperovať nesprávne oko: lekár opísal riziká v systéme
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
08. júl 2022 00:24