Opičie kiahne. SNÍMKA: Reuters
StoryEditor

Na Slovensku potvrdili prvý prípad opičích kiahní

07.07.2022, 14:02
Autor:
TASRTASR

Ide o osobu z vekovej skupiny 20 až 59 rokov, k prenosu ochorenia došlo vysoko pravdepodobne v zahraničí. Osoba je izolovaná a hospitalizovaná.

Na Slovensku potvrdili prvý prípad opičích kiahní. K prenosu došlo vysoko pravdepodobne v zahraničí.

Osoba, ktorej laboratórne potvrdili ochorenie, je izolovaná a hospitalizovaná. Hovorkyňa zdôraznila, že príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva podchytil všetky úzke kontakty.

"Sú poučené o monitorovaní ich zdravotného stavu a nutnosti izolácie v prípade objavenia sa klinických príznakov ochorenia," dodala.

Račková skonštatovala, že ide o osobu vo veku 20 až 59 rokov. "Pri podozrení z ochorenia postupovala korektne a v súlade s odporúčaniami - prejavy infekcie nepodcenila a iniciatívne vyhľadala lekára, ktorý vzhľadom na klinické príznaky stanovil ďalšie vyšetrenia," ozrejmila.

Opičie kiahne sú vírusovým, zoonotickým ochorením. Prvýkrát ho u človeka zaznamenali v roku 1970 v Konžskej demokratickej republike. K prenosu na ľudí dochádza kontaktom s infikovaným zvieraťom, človekom alebo predmetmi kontaminovanými biologickým materiálom obsahujúcim vírus opičích kiahní.

Pre rozvoj ochorenia u človeka je podľa vedúcej odboru surveillance infekčných ochorení ÚVZ SR Júlie Adamčíkovej potrebný dlhší a intenzívnejší kontakt s nakazeným.

Inkubačný čas je zvyčajne šesť až 16 dní, kolísať môže aj od piatich do 21 dní. Príznaky ochorenia sa na začiatku podobajú chrípke. Infikované osoby pociťujú horúčku, únavu, bolesti svalov či zimnicu, neskôr sa pridá výsev. Predpokladá sa, že vírus opičích kiahní môžu osoby prenášať už pri výskyte týchto príznakov.

Prípady opičích kiahní už zaznamenali vo viacerých európskych krajinách vrátane Českej republiky či Rakúska, výskyt mimo Afriky bol doposiaľ zriedkavý.

Ochranu proti ochoreniu poskytuje očkovanie proti pravým kiahňam. Slovensko plánuje kúpiť 2000 dávok tejto vakcíny, očkovať by sa ňou mali iba úzke kontakty s vysokým rizikom nákazy na ich vlastnú žiadosť a zdravotníci v profesionálnom riziku.

Informácie o opičích kiahňach

Inkubačný čas ochorenia je 6 - 13 dní, avšak môže byť až 5 - 21 dní.

Prenos: Vírus sa dostáva do organizmu dýchacími cestami, sliznicami alebo pri poranení kože.

K prenosu z človeka na človeka dochádza

  • priamym kontaktom s infekčnými léziami (vyrážkami),
  • telesnými tekutinami alebo veľkými kvapôčkami priamo z tváre do tváre počas priameho a dlhodobého kontaktu (face-to-face),
  • nepriamo, napr. kontaminovanou posteľnou bielizňou, oblečením, uterákmi, riadom.

Klinické príznaky:

Ochorenie začína príznakmi podobnými chrípke ako sú

  • horúčka,
  • únava,
  • bolesti svalov,
  • zimnica,
  • opuch lymfatických uzlín.
01 - Modified: 2024-02-20 11:21:55 - Feat.: - Title: Nebezpečný ázijský komár je oficiálne na Slovensku. Usídlil sa v Bratislave, prenáša až 22 exotických vírusov 02 - Modified: 2024-02-20 14:38:03 - Feat.: - Title: Slovenský horolezec sa už z Argentíny nevráti. Záchranné tímy našli jeho nehybné telo pri vrchole hory Aconcagua 03 - Modified: 2024-02-19 17:23:39 - Feat.: - Title: Osud realitného fondu HB Reavis je spečatený. Čo urobí nový majiteľ? 04 - Modified: 2024-02-19 14:19:58 - Feat.: - Title: Zima na Slovensku ide do finále. Ako budú vyzerať jej posledné dni a na aké počasie sa musíš pripraviť? 05 - Modified: 2024-02-20 09:00:00 - Feat.: - Title: Ivan Bella sa pred 25 rokmi stal prvým a nateraz aj posledným Slovákom vo vesmíre. Po rokoch v Moskve chcel byť europoslancom
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
20. február 2024 20:58