V Británii to funguje. Aby si firma zaistila kvalitného zamestnanca, dá mu benefit v podobe vlastných akcií. Pracovník má tak v prípade ziskov o motiváciu navyše a spoločnosť o problém menej. Ak je dividenda do dvetisíc libier, neplatí z výnosu žiadnu daň. Potom je základná sadzba odvodu 8,5 percenta. Okrem Britov má podobný systém zelenú aj vo Francúzsku či Estónsku.
Na Slovensku to nefunguje. Rozdiel medzi príjmami a výdavkami štát firme zdaní 21 percentami. A dividendy majú sadzbu dane sedem percent s tým, že financmajster Igor Matovič by ju chcel zvýšiť na deväť percent.
Navyše legislatíva účastiny pre pracovníkov od roku 2021 nepodporuje. Vydávanie zamestnaneckých akcií preto podľa Štefana Šurinu, majiteľa advokátskej kancelárie Eldison, nie je u nás bohužiaľ stále bežnou praxou. „Pod tlakom zahraničných hlavne technologických spoločností, ktoré sa snažia prilákať najkvalitnejších ľudí, vidíme trend, že i viacero lokálnych spoločností zavádza obdobné programy. A to aj za cenu veľmi vysokého zdanenia v porovnaní so zahraničím,“ dodáva.
Vodári chystajú novinku
Tabu sa rozhodla prelomiť u nás Východoslovenská vodárenská spoločnosť.
Zostáva vám 80% na dočítanie.