Šesticu mužov v pojednávacej miestnosti strážil viac ako dvojnásobný počet ozbrojených kukláčov. Z lavíc vyčlenených pre verejnosť sa na nich uprene pozerá hŕstka príbuzných. Skôr ako predseda senátu Emil Klemanič začne na Špecializovanom trestnom súde čítať rozsudok, všetci obžalovaní aj príbuzní sa postavia.
„Uznávajú sa za vinných,“ zaznie rozhodnutie nad skupinou mužov, ktorých polícia zadržala ešte pred dvomi rokmi počas akcie Venal s poradovým číslom štyri. Nebolo to prekvapivé. Každý z nich totiž už počas prvého dňa pojednávania priznal vinu.
Roky za mrežami
Niektorí z nich si v minulosti vďaka drogovému biznisu slušne privyrobili. „Odpredával metamfetamín, v intervale odberu dva- až trikrát do týždňa, pričom odovzdal v celkovom množstve asi 24-tisíc kubíkov metamfetamínu v hodnote po prepočte 666-tisíc eur,“ píše sa v anonymizovanom rozsudku pri jednom z nich.
Z väzenia sa skoro nedostanú, súd im uložil tresty vo výške od desať rokov po jeden rok. Zároveň im nariadil aj prepadnutie majetku. Tento seredský gang pritom nebol v regióne jediným, ktorý pôsobil.
Vyšetrovatelia uskutočnili postupne šesť akcií s názvom Venal, pričom každá z nich bola označená poradovým číslom. Išlo o zásahy v okolí Serede, Galanty, Trnavy a za štyri roky obvinili 56 ľudí. Zatiaľ čo niekde súdy posielali dílerov do väzenia, inde zas polícia rozkrývala doteraz neznáme skupiny. Iný motív zas mal bývalý majster Európy v rýchlostných člnoch Josef Šipoš, ktorého trnavský sudca poslal na 15 rokov za mreže a jeho rodinný dom prepadol v prospech štátu. Stalo sa tak preto, lebo z marihuany vyrábal liečivé mastičky.
Aj takto vyzeral pohľad na drogovú scénu u nás za minulý rok.
Zostáva vám 85% na dočítanie.