SaS je dlhodobo na strane sfunkčnenia referendovej demokracie. Najzodpovednejšia cesta by mala podľa liberálov viesť nielen cez zníženie petičných prahov, ale aj zrušenie kvóra na platnosť referenda.
"Toto sa ale musí udiať postupne a začať je podľa nášho názoru potrebné najprv na miestnej, následne regionálnej, až potom na štátnej úrovni," myslí si Martin Klus zo SaS.
Uviedol to v súvislosti s úvahami o znížení počtu podpisov pod petíciu, ktoré musí prerokovať parlament, a o zmenách spojených s prerokovaním petícií vo výboroch a v pléne.
"Sme pripravení okamžite začať takúto diskusiu, ale účelové zmeny na národnej úrovni bez niekoľkoročnej praxe na miestnej a regionálnej úrovni, v rámci ktorej by sa občania zžili so silou referendovej demokracie, v tejto chvíli odmietame," skonštatoval Klus, ktorý je štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí.
Otvorenie diskusie k zákonu o rokovacom poriadku parlamentu o možnom znížení kvóra pre petície, ktoré musí prerokovať parlament, a tiež o ďalšej úprave uvedenia a odôvodnenia petičnej akcie na výboroch a v pléne Národnej rady, je aj jedným z navrhovaných opatrení Koncepcie rozvoja občianskej spoločnosti na Slovensku na roky 2022–2030, ktorá v júli prešla medzirezortným pripomienkovým konaním.