Podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD). FOTO: TASR/ Martin Baumann
StoryEditor

Blanár: Referendum by mohlo byť naraz s komunálnymi voľbami. Otázky sú v súlade s ústavou

06.08.2022, 07:58
Autor:
TASRTASR

Podpredseda strany Smer Juraj Blanár zdôrazňuje, že podľa neho vláda nie je schopná riešiť aktuálne problémy, s ktorými Slovensko zápasí. Myslí si, že situáciu nezmení ani odchod SaS z koalície.

Petičná akcia k referendu o páde vlády je nastavená tak, že zákonné lehoty ho umožnia organizovať spolu s komunálnymi a regionálnymi voľbami 29. októbra. V TASR TV to povedal podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár.

"Ak by sa to spojilo s voľbami do samosprávy, ušetrili by sa finančné prostriedky, aj čas ľuďom. A je veľká pravdepodobnosť, že referendum bude úspešné," skonštatoval s tým, že v polovici augusta by mohlo byť pod petíciou okolo 400-tisíc podpisov. To by umožnilo odovzdať petičné hárky prezidentke Zuzane Čaputovej.

Referendum by malo mať dve otázky, jedna požaduje demisiu vlády a druhá mení ústavu tak, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie. Blanár je presvedčený, že sú v súlade s ústavou a obstáli by aj pred Ústavným súdom.

image

Ak ich stihnú vyzbierať, referendum by mohlo byť spolu s jesennými voľbami. Smeru chýba 30-tisíc podpisov

Vláda zlyháva

"Po diskusii s mnohými ústavnými právnikmi, ale aj bývalými sudcami Ústavného súdu, som presvedčený, že prvú otázku ústavný súd nepozastaví. Ak to pôjde na súd, tak len preto, aby sa referendum nemohlo konať v čase volieb," uviedol na margo pochybností prezidentky o ústavnosti jednej z otázok. Doterajšie kroky hlavy štátu boli podľa Blanára skôr v prospech vládnej koalície ako opozície.

Vláda podľa neho nedokáže riešiť infláciu, zdražovanie potravín a pohonných hmôt. "Sú ohrozené dodávky základných energonosičov, čo môže spôsobiť obrovskú ekonomickú krízu," vyhlásil podpredseda Smeru-SD.

Na margo aktuálnej politickej krízy v koalícii povedal, že bez ohľadu na to, ako dopadne, očakáva v septembri pokračovanie aktuálneho štýlu riadenia štátu.

"Koalícia vôbec nebude riešiť najakútnejšie problémy. Jeden z tých, ktorý odložila, bol napríklad problém cien pohonných hmôt. Bude pokračovať chaos, ktorý tu je,“ tvrdí.

image

Návrat expremiéra s politickou stranou? Len fámy Smeru, reaguje Krúpa na "odobrenie" predčasných volieb

Sulíkov odchod nič nezmení

Myslí si, že líder SaS Richard Sulík sa rozhodne alebo nerozhodne odísť z vlády podľa aktuálnych preferencií. "Ale nič sa nezmení, Slovensko bude naďalej upadať a na túto politiku budú ľudia doplácať," doplnil Blanár.

V komunálnych a regionálnych voľbách dostali podľa Blanára okresné a krajské organizácie Smeru-SD voľnú ruku pri vytváraní volebných koalícií. V prípade trenčianskeho župana Jaroslava Bašku je súčasťou koalície aj vládne hnutie Sme rodina.

Väčšina koalícií sa však podľa neho bude vytvárať na báze súčasných opozičných strán a neočakáva ani jednu koalíciu s hnutím OĽANO.

01 - Modified: 2022-08-01 11:57:13 - Feat.: 1 - Title: Ak ich stihnú vyzbierať, referendum by mohlo byť spolu s jesennými voľbami. Smeru chýba 30-tisíc podpisov 02 - Modified: 2022-07-31 11:37:56 - Feat.: 1 - Title: Návrat expremiéra s politickou stranou? Len fámy Smeru, reaguje Krúpa na "odobrenie" predčasných volieb 03 - Modified: 2022-07-17 10:15:02 - Feat.: 1 - Title: Stretnutie s Hegerom Sulíkom nepohlo, SaS vidí v koalícii len jediný problém
01 - Modified: 2022-09-25 22:00:00 - Feat.: - Title: Parkovacia politika v praxi: Nezmyselné pravidlá a pokuty vyššie než v susedných krajinách 02 - Modified: 2022-09-22 07:36:19 - Feat.: - Title: V parlamente pokračuje diskusia o paragrafe 363, Blanár informoval o zvolaní grémia 03 - Modified: 2022-09-21 12:03:15 - Feat.: - Title: Ústavný súd prijal Čaputovej návrh. Posúdi ústavnosť prvej referendovej otázky 04 - Modified: 2022-09-20 19:21:44 - Feat.: - Title: Macron označil Ruskom plánované referendá na Ukrajine za vrchol cynizmu 05 - Modified: 2022-09-20 17:25:00 - Feat.: - Title: Fingované referendá v okupovaných častiach Ukrajiny nemožno akceptovať, vyhlásil Scholz
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
26. september 2022 13:32