Bývajú politici terčmi útokov hackerov, prípadne cieľmi v hybridnej vojne?
V zahraničí bolo medializovaných niekoľko káuz, keď sa politici, prokurátori, sudcovia a iní ústavní činitelia, ale aj podnikatelia stali terčmi útokov, len za posledné mesiace išlo o Španielsko či Poľsko.
Akým spôsobom došlo k samotnému útoku ?
V týchto, ako aj v ďalších prípadoch pri odcudzení dát zohral kľúčovú rolu malvér Pegasus, ktorý môže infikovať mobilné zariadenia, aby umožnil operátorom tohto nástroja extrahovať údaje používateľov. V prípade tohto malvéru neinformovaný používateľ nemá šancu zistiť, že je jeho mobilný telefón odpočúvaný, alebo že mu boli odcudzené dáta. To robí Pegasus ešte nebezpečnejším.
Prečo zaujímajú hackerov poslanci a ústavní činitelia ?
Dôvody na tieto útoky môžu byť rôzne, no platí, že politici v každej krajine môžu disponovať citlivými dátami či informáciami, ktoré môžu byť odcudzené a zneužité. Prezidentka, členovia vlády aj poslanci parlamentu sú zo zákona oprávnené osoby, ktoré sa môžu oboznamovať s utajovanými skutočnosťami. Viacerí z nich sa tak pri výkone svojej funkcie môžu oboznámiť aj s prísne tajnými informáciami súvisiacimi so zachovaním bezpečnosti a zabezpečenia obrany Slovenskej republiky. Ďalej sú to informácie, ktoré s nami zdieľajú naši zahraniční partneri najmä v rámci štruktúr EÚ a NATO. Nedá sa vylúčiť, že cieľom týchto útokov sa môžu stať aj politicky či verejne činné osoby na Slovensku.
Zostáva vám 87% na dočítanie.