Zatiaľ čo minulý piatok minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský spolu s ministrom financií Igorom Matovičom predstavovali ponuku na zvýšenie platov pre lekárov, druhými dverami odchádzali sklamaní zástupcovia lekárskych odborov.
„Chcem vyzvať všetkých lekárov v slovenských nemocniciach, aby sa pridali k tlaku na vládu svojou výpoveďou, lebo inú cestu nemáme,“ povedal vtedy Visolajský.
Odchodom z nemocníc hrozí nateraz viac ako tritisíc lekárov. Konflikt s doktormi pritom nie je jediný, ktorému musí bývalý hlavný lekár ozbrojených síl čeliť. Lengvarského za jeho pôsobenia vo funkcii kritizujú dlhodobo.
Zatiaľ čo v prvej polovici roka to bolo najmä zo strany jeho vládneho partnera Igora Matoviča, neschopnosť dohodnúť sa po niekoľkých mesiacoch na raste miezd mu vyčítajú už aj lekári a zdravotné sestry.
Okrem toho si proti sebe postavil aj Asociáciu nemocníc Slovenska, ktorej sa nepáči optimalizácia zdravotníckych zariadení, zdravotné poisťovne, ale aj Asociáciu práv pacientov či exekútorov pre poslednú novelu zákona o zdravotných poisťovniach.
Či má stále dôveru predsedu vlády Eduarda Hegera, nie je jasné. Hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková odkázala, že na túto otázku neodpovedia. Samotný minister si myslí, že má.
„Určite áno,“ odpovedal v stredu po rokovaní vlády Lengvarský. HN sa pozreli na tri oblasti, v ktorých podľa odborníkov nominant Obyčajných ľudí zlyháva.
Zlý rozpočet
Zdravotnícky analytik Martin Smatana upozorňuje, že prvé vážne zlyhanie vo vedení ministerstva nastalo už začiatkom tohto roka. Pôvodne plánovaných 6,3 miliardy eur pre rezort totiž nestačilo pokryť všetky náklady.
Zostáva vám 75% na dočítanie.