Predseda vlády Eduard Heger prichádza k rečníckemu pultu na celoštátnych oslavách 78. výročia Slovenského národného povstania. FOTO: TASR/Ján Krošlák
StoryEditor

Nepoľavme v boji za svetlejšie zajtrajšky, vyhlásil Mikulec. Ministri vyzdvihli hrdinstvo účastníkov SNP

29.08.2022, 19:25
Autor:
TASRTASR

Slováci v súčasnosti nesmú prehliadať a ani tolerovať čo i len náznaky tieňov minulosti. "Aby sa naši dedovia za nás nemuseli hanbiť," vyjadrila sa ministerka Mária Kolíková.

Pri príležitosti 78. výročia Slovenského národného povstania (SNP) vyzdvihli viacerí slovenskí ministri hrdinstvo jeho účastníkov. V tejto súvislosti poukázali i na prebiehajúcu vojnu na Ukrajine.

"Všetci tí, aj u nás doma, ktorí si zatvárajú oči pred agresiou voči Ukrajine, porušovaním ľudských práv a medzinárodného práva či snahou upierať iným krajinám právo slobodne si zvoliť vlastnú cestu, pošliapavajú odkaz SNP," skonštatoval minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS). SNP považuje za dôležitý míľnik, keď Slovensko dokázalo, že chce byť súčasťou demokratického sveta.

"Ďakujeme za vašu statočnosť"

Princípy mieru, slobody a demokracie, ktoré boli motiváciou k postaveniu sa nemeckej okupačnej armáde, je podľa šéfa rezortu vnútra Romana Mikulca (OĽANO) treba presadzovať aj v súčasnosti.

image

Je čas rozprávať sa o tom, kto financoval SNP

"Nepoľavme v tomto boji. Hrdinovia SNP nám sú príkladom v odhodlaní a vytrvalosti zápasu o svetlejšie zajtrajšky," doplnil na sociálnej sieti. SNP má podľa neho pripomínať, aby ľudia nezatvárali oči pred vojnou na Ukrajine

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) tiež ocenila hrdinstvo účastníkov SNP. "Ďakujeme za vašu statočnosť a cestu, ktorú nám dodnes ukazujete," odkázala na sociálnej sieti. Zdôraznila, že Slováci v súčasnosti nesmú prehliadať a ani tolerovať čo i len náznaky tieňov minulosti. "Aby sa naši dedovia za nás nemuseli hanbiť," doplnila.

Bez odvahy a obetí účastníkov SNP by podľa šéfa rezortu obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) nebola budúcnosť Slovenska. "Je preto našou morálnou a ľudskou povinnosťou pomáhať dnes ukrajinskému ľudu chrániacemu svoju územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť pred ruským agresorom," zdôraznil na sociálnej sieti.

Slovensko potrebuje hrdinov

Hlavným odkazom SNP je podľa šéfky ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veroniky Remišovej (Za ľudí) hrdinstvo. Zdôraznila, že Slovensko potrebuje hrdinov aj v súčasnosti. "Každý z nás môže byť hrdinom tak, ako z mnohých spravilo hrdinov povstanie. Hrdinom sa človek nerodí, ale môže sa ním stať," dodala.

image

Čaputová: Autoritatívne režimy sú hrozbou aj v súčasnosti. Demokraticky volení zástupcovia zlyhávajú

SNP bolo podľa ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) vzorom pre celú Európu. "Keď si dnes spomíname na hrdinstvo našich predkov v SNP, spomeňme si, prosím, aj na to, že SNP pritiahlo pozornosť celého sveta a predstavitelia mnohých národov prišli pomôcť nám bojovať za našu slobodu. Často tu nechali aj svoje životy," skonštatoval na sociálnej sieti.

Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) v tejto súvislosti vyzvala ľudí, aby sa poučili z histórie a nedopustili, aby sa hrôzy druhej svetovej vojny opakovali aj v 21. storočí.

"Dnes, viac ako inokedy, musíme celému svetu vyslať jasný signál. Signál, že nedopustíme, aby verejný priestor zaplnili pohrobkovia akéhokoľvek -izmu. Musíme sa preto zjednotiť, musíme preto opäť povstať a prehovoriť silným hlasom," uviedla na sociálnej sieti.

01 - Modified: 2022-08-29 14:30:32 - Feat.: 1 - Title: Je čas rozprávať sa o tom, kto financoval SNP 02 - Modified: 2022-08-29 10:46:43 - Feat.: 1 - Title: Čaputová: Autoritatívne režimy sú hrozbou aj v súčasnosti. Demokraticky volení zástupcovia zlyhávajú 03 - Modified: 2022-08-29 10:24:05 - Feat.: 1 - Title: Začali sa oslavy 78. výročia SNP. Okrem politikov prišlo aj deväť vojnových veteránov 04 - Modified: 2022-08-29 08:37:48 - Feat.: 1 - Title: Odkaz SNP je stále dôležitý. Spolupráca demokratov s fašistickými politikmi je hanebná, vyhlásila SaS
01 - Modified: 2023-11-02 14:12:39 - Feat.: - Title: Vláda vyčlenila 1,5 milióna eur na pomoc po zemetrasení na východe Slovenska 02 - Modified: 2023-10-25 16:02:35 - Feat.: - Title: Perný deň pre slovenskú politiku. Nový parlament zažil prvú roztržku, Matovič sa ostro pustil do Pellegriniho 03 - Modified: 2023-10-25 14:18:57 - Feat.: - Title: KOMENTÁR: V čom je najnovšia Ficova vláda iná ako tie predošlé 04 - Modified: 2023-10-23 14:39:07 - Feat.: - Title: Čakajú envirorezort po príchode nového ministra veľké rošády? Je to tu folklór, reaguje expert 05 - Modified: 2023-10-23 13:17:20 - Feat.: - Title: V koho záujme je záhadný plán B rodiacej sa Ficovej vlády?
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
08. december 2023 08:17