Ilustračná fotografia. FOTO TASR/Milan Kapusta
StoryEditor

Stavá sa viac. Stavebná produkcia medziročne vzrástla o takmer dve percentá

09.09.2022, 09:36
Autor:
TASRTASR

Mierne stúpol objem prác ako na novej výstavbe, tak na opravách a údržbe. Práce v zahraničí mali v súhrne medziročný rast vyše sedem percent.

Objem stavebných prác v júli 2022 dosiahol 541 miliónov eur a stavebná produkcia tak medziročne vzrástla o 1,8 percenta. Medzimesačne bola po zohľadnení sezónnych vplyvov stavebná produkcia o 3,1 percenta vyššia ako minulý mesiac. Informoval o tom Štatistický úrad Slovenskej republiky.

Výkon stavebníctva v júli 2022 ovplyvňovala najmä inflácia, napriek vysokým rastom v bežných cenách bol plusový výsledok prepočítaný do stálych cien len minimálny.

image

Priemyselná produkcia medziročne poklesla o 6,4 percenta, stále sa však drží nad úrovňou z jari

Vývoj bol ovplyvnený miernym poklesom domácej stavebnej produkcie, kde nárast prác na inžinierskych stavbách nestačil na pokles prác na budovách. Celkový výsledok zachránil vysoký nárast zahraničnej produkcie.

Produkcia realizovaná firmami v tuzemsku (jej podiel na celkovej produkcii predstavuje 87,7 percenta) klesla v porovnaní s júlom 2021 o 1,4 percenta. Ani mierny rast (v stálych cenách) podielovo najvýznamnejšej novej výstavby nepomohol vykryť pokles prác na opravách a údržbe o 4,7 percenta. Tie tvorili na objeme tuzemskej produkcie štvrtinu.

image

Slovensko by malo vyrábať ročne 45-tisíc ton bezemisného vodíka, blížime sa k uhlíkovej neutralite

Z hľadiska výrobného zamerania potiahli dole tuzemskú produkciu najmä práce na budovách, ktoré medziročne klesli o 5,3 percenta. Ich podiel na domácej produkcii predstavoval takmer 68 percenpercent, tento rast však nebol dostatočný, aby potiahol tuzemskú produkciu do pozitívneho výsledku.

Celkový výsledok odvetvia v júli 2022 podržali s takmer tretinovým medziročným nárastom práce v zahraničí. V súhrne za prvých 7 mesiacov roka 2022 dosiahla stavebná produkcia objem takmer 3,2 miliardy eur a medziročne sa zvýšila o 0,2 percenta. Mierne stúpol objem prác ako na novej výstavbe, tak na opravách a údržbe. Práce v zahraničí mali v súhrne medziročný rast vyše sedem percent.

01 - Modified: 2022-09-09 22:00:15 - Feat.: 1 - Title: Ďalšia veža v Bratislave. Odborník hovorí o cene až osemtisíc eur za štvorcový meter 02 - Modified: 2022-09-06 14:15:45 - Feat.: 0 - Title: Najprv veľká spolupráca s Tescom a miliónové eurofondy. Známy pivovar dnes kopí dlhy a veriteľov 03 - Modified: 2022-09-06 12:42:04 - Feat.: 1 - Title: Inflácia či rastúce ceny energií. Domácnosti prežívajú ťažké časy, prinášame 10 tipov ako ušetriť
01 - Modified: 2025-12-03 11:09:40 - Feat.: - Title: Filip a Kája žijú v Ázii: Každý mesiac sme na inom mieste. Z masáže sme sa vrátili ako zbičovaní 02 - Modified: 2025-11-25 10:01:25 - Feat.: - Title: Kontrolóri sa pozreli na pekárov. Protimonopolný úrad má podozrenie na ťažký kartel a dohadovanie cien 03 - Modified: 2025-11-19 13:11:54 - Feat.: - Title: Slovensko padlo z negatívneho trónu Únie, predbehli nás tri krajiny (+ mapa) 04 - Modified: 2025-11-15 13:53:41 - Feat.: - Title: Globálna produkcia vína tento rok mierne vzrástla, zostala však pod priemerom. Je za tým aj klimatická zmena 05 - Modified: 2025-11-14 12:11:23 - Feat.: - Title: Olivový olej kupujeme za výrazne menej. Čo je za zmenou ceny?
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. december 2025 08:09