Generálny prokurátor Maroš Žilinka. FOTO: TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Stančík bude iniciovať výbor v Národnej rade, Žilinku sa chce pýtať na šírenie hoaxov

16.09.2022, 22:41
Autor:
TASRTASR

Na Žilinku reagoval aj minister obrany Jaroslav Naď. "Toto je obrovská hanba. Generálna prokuratúra zdieľa na svojom profile falošnú propagandu, vytvorenú ruskou ambasádou," napísal.

Vyjadreniami generálneho prokurátora Maroša Žilinku o údajnom zničení hrobov ruských vojakov by sa mohol zaoberať Zahraničný výbor Národnej rady Slovenskej republiky.

Jeho zvolanie chce iniciovať poslanec Andrej Stančík (OĽANO). Žilinka avizoval prešetrenie zásahu do hrobových miest vojakov Ruskej cárskej armády v obci Ladomirová v Prešovskom kraji. Polícia označila informácie o zničení cintorína za hoax, ktoré šíri ruské veľvyslanectvo na Slovensku.

image

Mali ho zrovnať bagrom. Ruský veľvyslanec rozpútal spor o cintorín, postavil proti sebe políciu a Žilinku

"Je zarážajúce, že pán generálny prokurátor šíri v čase vojny hoaxy agresora, ktorý nás má na zozname nepriateľov. Považujem to za neprípustné a budem iniciovať mimoriadny Zahraničný výbor Národnej rady, kde sa ho budem na tieto aktivity pýtať," uviedol v stanovisku Stančík.

Na Žilinku reagoval aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). "Toto je obrovská hanba. Generálna prokuratúra zdieľa na svojom profile falošnú propagandu, vytvorenú ruskou ambasádou v Slovenskej republike," napísal na sociálnej sieti. Minister je presvedčený, že šéf Generálnej prokuratúry je "priamym nástrojom ruskej propagandy, ktorého kroky našej krajine veľmi ubližujú".

image

Mali ho zrovnať bagrom. Ruský veľvyslanec rozpútal spor o cintorín, postavil proti sebe políciu a Žilinku

Vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí) podotkla, že generálny prokurátor má chrániť občanov Slovenska. "Maroš Žilinka namiesto toho zdieľa nebezpečný hoax nepriateľského štátu, pričom občanovi Slovenska chodia vyhrážky a hrozby," skonštatovala.  Opakovane sa podľa nej potvrdilo, že šéf Generálnej prokuratúry svoju funkciu nezvláda a je potrebná zmena na jeho poste. "Mýli si výkon kompetencií s nebezpečnou proruskou politikou a oslabuje inštitúciu, ktorú má riadiť," uviedla na sociálnej sieti.

Ruská ambasáda zverejnila, že hroby dal starosta obce Ladomirová Vladislav Cuper bagrom zrovnať so zemou a že preto posiela diplomatickú nótu slovenskému rezortu diplomacie. Starosta reagoval, že to nie je pravda a hroby zostali naďalej na svojich miestach. Prešovská krajská polícia už informovala, že rieši vyhrážky starostovi a preverí i údajné zničenie hrobov.

image

Richard Takáč a Miroslav Žiak predpokladajú menšinovej vláde krátku budúcnosť, Takáč žiada adresnú pomoc

Generálny prokurátor chce situáciu s cintorínom preveriť. "Po rozsiahlej generálnej rekonštrukcii vykonanej v roku 2014 bol vojnový cintorín obnovený, k starostlivosti o stav a udržiavanie hrobov vojakov však neznámy páchateľ pristúpil hanebným a neakceptovateľným spôsobom, ktorý nemôže zo strany orgánov činných v trestnom konaní ostať nepovšimnutý," napísal Žilinka na sociálnej sieti.

Avizoval, že bude predmetom prešetrenia, či "bezohľadným zásahom" do hrobových miest, v ktorých sú pochovaní vojaci, nedošlo k naplneniu znakov trestného činu hanobenia miesta posledného odpočinku.

01 - Modified: 2022-09-16 15:33:24 - Feat.: 1 - Title: Mali ho zrovnať bagrom. Ruský veľvyslanec rozpútal spor o cintorín, postavil proti sebe políciu a Žilinku 02 - Modified: 2022-09-16 15:03:00 - Feat.: 1 - Title: Generálna prokuratúra sa ostro ohradzuje voči obvineniam zo šírenia proruskej propagandy 03 - Modified: 2022-09-11 10:30:51 - Feat.: 1 - Title: Richard Takáč a Miroslav Žiak predpokladajú menšinovej vláde krátku budúcnosť, Takáč žiada adresnú pomoc
01 - Modified: 2023-03-24 10:14:31 - Feat.: - Title: Ukrajinská propaganda je dômyselná, no je to falošný obraz vojny, tvrdí reportér, ktorý bol priamo na fronte 02 - Modified: 2023-03-02 15:40:16 - Feat.: - Title: Šéfka Európskej prokuratúry má úmysel vyšetrovať aj porušovanie sankcií Európskej únie voči Rusku 03 - Modified: 2023-03-02 18:05:37 - Feat.: - Title: Západ mal tajne ponúknuť Moskve časť Ukrajiny, na koniec vojny to stačiť nebude, ozvala sa ruská propaganda 04 - Modified: 2023-03-02 09:00:04 - Feat.: - Title: Ruská televízia sa vracia k zábave. Vysiela show o čakankách, partnerkách väzňov 05 - Modified: 2023-02-17 11:23:29 - Feat.: - Title: Prípad mŕtveho dieťaťa v hniezde záchrany z minulého roka má dohru. Padlo obvinenie
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
25. marec 2023 22:50