Peter Tóth FOTO: TASR
StoryEditor

Svedka Petra Tótha predviedli na súd v Pezinku, odmietol vypovedať

19.09.2022, 10:55
19.09.2022, 12:57
Autor:
TASRTASR

Expríslušník Slovenskej informačnej služby napriek predvolaniu neprišiel v pondelok svedčiť.

Svedka Petra Tótha predviedli policajti v pondelok krátko popoludní pred senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. Exsiskár v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice a v kauze prípravy vrážd prokurátorov odmietol vypovedať.

Poukázal na to, že po nástupe Daniela Lipšica do funkcie špeciálneho prokurátora mu bolo vznesené "politicky motivované" obvinenie v súvislosti s prípravou stránky Na pranieri. Tvrdí, že najskôr v tom prípade dva roky vypovedal ako svedok.

"Bolo mi upreté právo na obhajobu," argumentoval tým, že obvinenie súvisí s vecou, v ktorej bol predvolaný na výsluch. Zdôraznil, že by pred senátom odmietol vypovedať aj v prípade, keby na to nemal zákonný dôvod a hrozila by mu poriadková pokuta.

Súd rozhoduje o vine Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej v kauze vraždy novinára a jeho snúbenice. Pre prípravu vraždy súčasného generálneho prokurátora Žilinku, súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho čelia okrem Tomáša Sz., ktorý bol vylúčený na samostatné konanie, obžalobe štyri osoby - Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Dušan K. a Darko D.

V pondelok pred senátom vypovedal svedok Marián Markovič. Uviedol, že Zoltánovi Andruskóovi, ktorý je v prípade vraždy Jána Kuciaka právoplatne odsúdený, poskytoval v minulosti pôžičky. Podľa jeho názoru nie je možné, že by Andruskó niekomu požičiaval peniaze. So Zsuzsovou má dcéru. Vyhlásil, že obžalovaná bola "bez peňazí, nemala nič". Keď ju vzali do väzby, z médií sa dozvedel, že dcéra má mať krstného otca Mariana Kočnera a ten jej má finančne pomáhať. Myslí si, že to nie je pravda. Výpoveď svedka podľa Kočnera dokazuje, že je Andruskó klamár.

Druhý svedok Jozef Dučák vypovedal pred súdom už v januári 2020. Vtedy uviedol, že biely mercedes zháňal pre produkciu relácie Na pranieri, v ktorej Kočner kritizoval novinárov. Exsiskár Tóth v minulosti vyhlásil, že auto malo byť v skutočnosti pre Zsuzsovú ako darček pre krstnú dcéru Mariana Kočnera. Biely mercedes našli policajti u Zsuzsovej počas jej zadržania v Komárne.

01 - Modified: 2023-05-10 08:15:09 - Feat.: - Title: Súd v Pezinku: Svedok Jakubek nechápe, prečo sa ešte niekto zaoberá "bájkami" Petrova alias Tigra 02 - Modified: 2023-05-09 07:41:29 - Feat.: - Title: Na súde v Pezinku pokračuje proces v kauze Kuciak a prípravy vrážd prokurátorov 03 - Modified: 2023-05-08 07:39:49 - Feat.: - Title: V stredu by malo pokračovať hlavné pojednávanie s expolicajtom Jánom Kaľavským 04 - Modified: 2023-04-14 07:56:14 - Feat.: - Title: Hlavné pojednávanie s expolicajtom Kaľavským pokračuje výsluchom svedka 05 - Modified: 2023-02-09 15:46:04 - Feat.: - Title: Fico reaguje na súd v Pezinku: Trest pre Imreczeho je škandalózny
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. jún 2023 02:38