Spojená škola Tarasa Ševčenka s vyučovacím jazykom ukrajinským v Prešove po vypuknutí vojenského konfliktu na Ukrajine prijala vyše 130 odídencov. Na jar sa im tak počet žiakov zdvojnásobil. V septembri však do lavíc nenastúpilo 30 percent z nich.
Riaditeľ Igor Andrejčák sa s nimi snažil rodiny detí skontaktovať. „Väčšina sa vrátila domov, poniektorí zmenili bydlisko,“ priblížil. Podľa prešovského riaditeľa Andrejčáka neboli deti v prvých mesiacoch príliš motivované, pretože si mysleli, že sú tu len na krátky čas. „Tí, ktorí tu zostali, tu asi zostanú dlhšie. Naozaj sa nemajú kam vrátiť,“ konštatuje.
Podľa neho sa Ukrajinci vrátili najmä tam, kde neprebiehal alebo nebol ozbrojený konflikt. Napríklad, mamičky s deťmi z Charkova nešli naspäť do svojho mesta, ale našli útočisko u rodiny v Ľvove. Na Ukrajine totiž od septembra niektoré školy otvorili svoje brány a deti do nich môžu chodiť osobne.
Podobné skúsenosti ako v Šariši mali na začiatku školského roka riaditelia v takmer všetkých kútoch Slovenska. Cez letné mesiace totiž odchádzalo z krajiny viac odídencov, ako prichádzalo. Doteraz k nám cez hranice prešlo vyše 800-tisíc ľudí, no takmer 600-tisíc išlo opačnou stranou. Dočasné útočisko získalo 94-tisíc žiadateľov.
Dochádzku nemajú povinnú
Viacerí oslovení riaditelia potvrdzujú, že sa im osadenstvo v triedach na začiatku školského roka obmenilo. Základná škola Komenského vo Svite mala 30 žiakov, z ktorých sa polovica vrátila na Ukrajinu alebo pokračovala ďalej na Západ. „Od septembra sa zapísali noví žiaci, takže teraz ich je vyše 20,“ vyčíslila riaditeľka Monika Dudinská s tým, že robia pokroky a postupne si osvojujú slovenčinu.
Zostáva vám 67% na dočítanie.