Vo štvrtok sa na Úrade vlády uskutočnilo verejné vypočutie kandidátov na členov Rady Úradu pre verejné obstarávanie ÚVO.
Prítomných kandidátov vypočúvala výberová komisia, jej predsedom bol vedúci Úradu vlády Július Jakab a ďalšími členmi zástupcovia Iniciatívy za vládu zákona, Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska, Združenia miest a obcí Slovenska, Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy, Útvaru hodnoty za peniaze, Združenia samosprávnych krajov SK 8 či predstavitelia neziskového sektora - Transparency International Slovensko a Nadácia Zastavme korupciu.
Na verejné vypočutie boli prizvaní traja kandidáti: Roman Hojer, Pavol Líška a Branislav Šarmír. Výberová komisia udeľovala body za prezentáciu, projekt a odpovede na otázky.
Kandidátom mohla otázky klásť aj verejnosť, či už osobne na verejnom vypočutí, alebo cez webovú aplikáciu. Maximálny počet bodov, ktoré mohli kandidáti získať za projekt a ich osobnostné predpoklady preverené počas verejného vypočutia bol 100 bodov.
Komisia sa uzniesla, že v bodovom hodnotení skončil na 1. mieste Ing. Branislav Šarmír s priemerným ziskom 86 bodov, na 2. mieste skončil Ing. Pavol Líška s priemerným ziskom 63 bodov a na 3. mieste skončil JUDr. Roman Hojer s priemerným ziskom 24 bodov.
V poradí určenom členmi komisie v hodnotiacich hárkoch skončil na 1. mieste Ing. Branislav Šarmír (s pomerom hlasov členov komisie - 7 prvé miesto, 1 druhé miesto, 0 tretie miesto) na 2. mieste skončil Ing. Pavol Líška (s pomerom hlasov členov komisie - 1 prvé miesto, 7 druhé miesto, 0 tretie miesto) a na 3. mieste skončil JUDr. Roman Hojer (s pomerom hlasov členov komisie - 0 prvé miesto, 0 druhé miesto, 8 tretie miesto).
Výberová komisia odporúča vláde dvoch kandidátov na členov Rady Úradu pre verejné obstarávanie, a to Branislava Šarmíra a Pavla Líšku. Komisia neodporúča vláde kandidáta Romana Hojera na člena Rady Úradu pre verejné obstarávanie.
Rada Úradu pre verejné obstarávanie je jedným z orgánov úradu, ktorého členmi sú predseda úradu, dvaja podpredsedovia úradu a šesť ďalších členov, ktorých vymenováva a odvoláva vláda Slovenskej republiky.
Do kompetencie Rady úradu patrí napríklad rozhodovanie o odvolaniach proti meritórnym rozhodnutiam úradu vydaným v konaní o preskúmanie úkonov kontrolovaného, preskúmavanie rozhodnutí vydaných v konaní o preskúmanie úkonov kontrolovaného mimo odvolacieho konania a pod.