Zľava šéf parlamentu Boris Kollár, prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Eduard Heger. FOTO: TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Traja najvyšší ústavní činitelia odsudzujú snahu anektovať časti Ukrajiny

30.09.2022, 13:36
Autor:
TASRTASR

Výsledky pseudoreferend, ktoré Rusko zorganizovalo na okupovanom území, nemajú podľa nich žiaden platný právny účinok.

Prezidentka Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) a predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) dôrazne odsudzujú snahu Ruskej federácie nelegálne anektovať časti ukrajinského územia.

Výsledky pseudoreferend, ktoré Rusko zorganizovalo na okupovanom území, nemajú podľa nich žiaden platný právny účinok.

Považujú ich za nelegitímnu snahu Ruska zakryť akt agresie. Zdôraznili, že Slovensko uznáva Ukrajinu ako nezávislý, suverénny a zvrchovaný štát. Vyplýva to z ich spoločného vyhlásenia.

 "Dôrazne odsudzujeme snahu Ruskej federácie nelegálne anektovať časti ukrajinského územia. Tieto oblasti boli Ukrajine násilne zabraté vojenskou agresiou zo strany Ruska, ktoré tak hrubo porušilo Chartu OSN, všetky základné princípy medzinárodného práva a spôsobilo obrovské ľudské a materiálne škody," uviedli v spoločnom vyhlásení.

Pseudoreferendá zorganizované na okupovanom území sú podľa nich len nelegitímnou snahou zakryť akt agresie a nemôžu byť akceptované.

"Moskva takto podkopáva úsilie o dosiahnutie mieru, cielene eskaluje situáciu a snaží sa medzinárodné spoločenstvo zastrašiť a odradiť od ďalšej podpory Ukrajiny v jej spravodlivom obrannom boji," dodali.

Ak by Slovensko tieto kroky Ruska akceptovalo, poprelo by podľa ich slov základné princípy, na ktorých je založená "naša vlastná suverenita a teritoriálna integrita".

Zdôraznili, že Slovensko uznáva Ukrajinu ako nezávislý, suverénny a zvrchovaný štát, "ktorý je kandidátom na členstvo v Európskej únii a ktorého územná celistvosť v medzinárodne uznaných hraniciach je nespochybniteľná".

01 - Modified: 2022-12-07 10:42:00 - Feat.: - Title: Kollár s Hegerom informujú o nájomných bytoch 02 - Modified: 2022-12-07 09:50:06 - Feat.: - Title: Rusi rozširujú obranné pozície na hraniciach s Ukrajinou. Chcú posilniť vlastenecké nálady, tvrdí Londýn 03 - Modified: 2022-12-07 09:27:05 - Feat.: - Title: Bielorusko plánuje dvojdňové protiteroristické cvičenie. V krajine nasadí vojenské sily aj vybavenie 04 - Modified: 2022-12-06 22:40:13 - Feat.: - Title: Devízové rezervy Ukrajiny vzrástli nad úroveň spred vojny 05 - Modified: 2022-12-06 20:39:12 - Feat.: - Title: Moldavská premiérka navštívila mestá Buča a Irpiň
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
07. december 2022 12:00