Posledné sčítanie obyvateľov ukázalo, že Slovensko má takmer 5,5 milióna občanov, pričom ženy prevládajú nad mužmi. Za desať rokov stúpol počet ľudí v postproduktívnom veku o štyri percentá a vysokoškolský titul získala už tretina obyvateľov. Starneme, ale s viac univerzitnými diplomami.
Viac ako 2,2 milióna z nás žije v bytoch. O polovicu menej obýva rodinné domy, z ktorých väčšina bola postavená medzi rokmi 1961 a 1980. Strohé čísla Štatistického úradu však len ťažko zmapujú fakt, že srdce Európy zostáva naďalej krajinou paradoxov.
HN prinášajú niekoľko príbehov dedín, ktoré svojich obyvateľov porátajú na prstoch, i obcí, ktoré svoje prírastky hodlajú rátať v desaťtisícoch. Nájdeme v nej dedinky, z ktorých zdrhli už aj líšky dávajúce dobrú noc a kde sa starostovia musia zriekať vlastných výplat, aby zabezpečili aký-taký chod obce. A objavíme lokality, kde sa pred pozorovateľom otvárajú žiarivé perspektívy. Akoby sa ani nenachádzali na území Slovenska.
Obecný úrad v rukách exekútora
Je len málo dedín, ktorých hlavy by si nerobili starosti s drakonickými cenami energií, ktoré sa na nich valia. Ondavka nachádzajúca sa v Bardejovskom okrese je takéhoto trápenia ušetrená. Nemá obecný úrad a nemá ani verejné osvetlenie. Takže netreba ani kúriť, ani svietiť.
Roky sa tam nedalo pozdraviť so starostom, či s niektorým z poslancov. Jednoducho preto, že ani 11-násobné vyhlasovanie volieb neprinieslo žiaden výsledok. Až v doplňujúcich voľbách pred dvomi rokmi sa žezla chytila tridsiatnička Lucia Vasilega. „Niektoré dlhy sme už vyplatili a pomaličky sa snažíme, aby obec zase išla hore. Viete, ľudia sa sem nehrnú,“ hovorí.
Do Bardejova tr...
Zostáva vám 85% na dočítanie.