StoryEditor

Súd poslal sériového vraha na doživotie. Zabil pumpára, strieľal aj na snúbencov

13.10.2022, 13:55

Kežmarčan Ján Románek dostal za dve vraždy a ďalšie pokusy o vraždu doživotný trest odňatia slobody.

Na prvý pohľad nenápadný muž Ján Románek z obce Vojňany pri Kežmarku bol odsúdený na doživotie ako sériový vrah.  Štvrtkový rozsudok Špecializovaného trestného súdu v Pezinku nie je zatiaľ právoplatný, Románek sa priznal celkovo ku trom streľbám, pri ktorých zahynuli dve osoby a ďalšie dve boli zranené. 

Doživotný trest odňatia slobody by si mal odpykať v maximálnom stupni stráženia. Dostal tiež trest prepadnutia veci, konkrétne osobného automobilu i povinnosť nahradiť škodu poškodeným.

Zhabali zbrane a strelivo

Súd rozhodol aj o zhabaní viacerých zbraní či streliva. Ján Románek je vinný tiež za zadovažovanie a prechovávanie strelných zbraní i streliva. „Existuje rozumný predpoklad, že po prepustení na slobodu by si ich mal tendenciu opätovne zadovažovať," podotkol predseda senátu Špecializovaného trestného súdu Jozef Pikna, ktorý nevidí priestor na prevýchovu Jána Romámenka. Preto mu udelil doživotné odňatia slobody.

Muž svoje skutky oľutoval už v septembri v úvode procesu. Súd preto vykonával len dokazovanie vedúce k uloženiu trestu, náhrade škody či prípadnému uloženiu ochranného opatrenia.

Vraždy a pokusy o vraždu

Prvýkrát zabíjal Románek v decembri 2015. Na čerpacej stanici vo Veľkej Lomnici namieril zbraň na zamestnanca benzínky a chcel od neho peniaze. O niekoľko okamihov neskôr Románek vystrelil na 24-ročného muža, ktorého zasiahli dve guľky. Pumpár na mieste zraneniam podľahol.

Polícia o niekoľko dní neskor, v reakcii na lúpež, urobila veľkú raziu u iného obyvateľa Veľkej Lomnice. Toho najskôr ráno pri ceste do práce vytiahli z vozidla, neskôr mu rozbili dvere na dome baranidlom. Následne sa ukázalo, že nejde o skutočného páchateľa. 

S vraždením však Románek neprestal. O dva roky neskôr si počkal medzi obcami Jurské a Holumnice na svoje ďalšie obete. 

Snúbenci Štefan a Dana sa viezli počas májovej noci domov, keď si všimli, že pri prejazde im bránia kamene. Štefan vystúpil z auta a išiel ich odsunúť mimo vozovku, v tom začal po nich Románek strieľať.

Muža zasiahol do hrudníka a ženu, ktorá sedela vo vozidle do krku. Dvojica sa pokúsila následne o útek, no pre zranenie o niekoľko metrov ďalej havarovali.  Po zásahu záchranárov obaja incident prežili. 

image

Archívna snímka z roku 2015, kedy polícia zaistila miesto činu po prvom útoku Jána Románeka. FOTO: TASR/O. Ondráš.

Zadržali ho vlani

Tretí útok spáchal odsúdený opäť v tejto lokalite. V Levočských lesoch zasiahol dvanástimi výstreľmi zo samopaľu 77-ročného Jaroslava. Bola to Románekova posledná obeť.

Zadržať sa ho podarilo až vlani v júni pri rutinnej dopravnej kontrole neďaleko Liptovského Hrádku. Vodič namiesto dokladov namieril na hliadku samopaľom a začal po nich páliť. Muži zákona sa stihli ukryť a zapamätali si časť poznávacej značky strelca. V októbri už prišla Románeka zadržať hliadka. V dome mu okrem pištole a samopalov našli aj granát. 

Podľa znaleckého posudku bol charakterizovaný ako „citovo chladný, permanentne zlostný a nepriateľsky nastavený“. Znalci tiež pred súdom uviedli, že žil „čudáckym životným štýlom“ a mal výkyvy nálad. Do zadržania nemal žiaden záznam v registri trestov.

01 - Modified: 2022-10-13 11:39:22 - Feat.: 1 - Title: Streľba na Zámockej v Bratislave: Majiteľ kaviarne Tepláreň sa vyjadruje k incidentu 02 - Modified: 2022-10-13 09:31:15 - Feat.: 1 - Title: Streľba na Zámockej: Hlas odsudzuje vulgárny slovník politikov, spomína aj Matovičov výrok
01 - Modified: 2023-05-31 21:24:49 - Feat.: - Title: Reforma súdnej mapy prinesie vznik mestských i troch správnych súdov, nadväzuje na ňu plán obnovy 02 - Modified: 2023-05-31 09:15:01 - Feat.: - Title: Dvojročné dieťa odsúdili v Severnej Kórei na doživotie. Dôvodom je, že jeho rodičia vlastnili Bibliu 03 - Modified: 2023-04-16 08:17:47 - Feat.: - Title: Najvyšší súd získal certifikát systému manažérstva proti korupcii 04 - Modified: 2023-04-01 05:11:38 - Feat.: - Title: Trump čelí minimálne jednému obvineniu z ťažkého zločinu. Na budúci týždeň ho formálne zatknú 05 - Modified: 2023-03-29 06:55:36 - Feat.: - Title: Obžalobu Kaliňáka a Brhela dostal sudca v Banskej Bystrici. Rozhodne o ďalšom postupe
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. jún 2023 04:21