Prezidentka Zuzana Čaputová. FOTO: TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Čaputová odobrila 14-dňovú otcovskú dovolenku pri narodení dieťaťa

21.10.2022, 11:16
Autor:
TASRTASR

Cieľom novely je podľa rezortu práce podpora rovnomernejšieho rozdelenia opatrovateľských povinností medzi ženami a mužmi a vytvorenie puta medzi otcom a dieťaťom už v ranom veku detí, čo najskôr po narodení.

Dva týždne plateného voľna pre otcov, aj keď matka poberá súčasne materské alebo rodičovský príspevok.

Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok podpísala novelu Zákonníka práce z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Ide o transpozíciu smerníc Únie do právneho poriadku SR. Novela bude účinná od novembra.

Cieľom novely je podľa rezortu práce podpora rovnomernejšieho rozdelenia opatrovateľských povinností medzi ženami a mužmi a vytvorenie puta medzi otcom a dieťaťom už v ranom veku detí, čo najskôr po narodení.

Zosúlaďujú sa ňou právne predpisy SR so smernicou EÚ o rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom rodičov a osôb s opatrovateľskými povinnosťami. Vzhľadom na to, že obdobie poberania materského iným poistencom (otcom) je v podmienkach Slovenska v porovnaní s inými krajinami EÚ nastavené nadštandardne, novela zavádza, aby sa obdobie výplaty materského otcovi po narodení dieťaťa započítavalo do úhrnného obdobia nárokov na materské pri tom istom dieťati.

Otcovi dieťaťa počas otcovskej dovolenky vznikne nárok na dávku materské iného poistenca (otca) zo sociálneho poistenia v rozsahu 14 kalendárnych dní v období šiestich týždňov od narodenia dieťaťa, bez ohľadu na skutočnosť, či matka dieťaťa poberá materské alebo rodičovský príspevok.

Nárok na materské si budú môcť otcovia rozdeliť na dve obdobia (súčasný nárok sa rozdelí na samostatné nároky). V porovnaní so súčasnou právnou úpravou sa aktuálne ucelené obdobie (napríklad 28 týždňov) nároku na materské iného poistenca (otca) môže rozdeliť na dve obdobia poberania materského (napríklad dva týždne a 26 týždňov pri starostlivosti o jedno dieťa). Tesne po narodení dieťaťa si teda bude môcť požiadať o dávku v trvaní maximálne dvoch týždňov a o zvyšok si môže požiadať neskôr. Toto obdobie dvoch týždňov sa započíta do celkového obdobia 28 týždňov, počas ktorého má otec (pri starostlivosti o jedno dieťa) nárok na materské aj v súčasnosti.

Materské počas otcovskej dovolenky bude financované z nemocenského poistenia vykonávaného Sociálnou poisťovňou. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa mu naďalej bude patriť platená otcovská dovolenka v trvaní 28 týždňov, respektíve 31 týždňov, ak ide o osamelého muža, alebo v trvaní 37 týždňov, ak ide o dve alebo viac detí.

Okrem toho sa predĺži šesťtýždňové obdobie od narodenia dieťaťa, v ktorom môže otec dieťaťa čerpať prvú časť materského, o obdobie, počas ktorého bolo dieťa po pôrode hospitalizované zo zdravotných dôvodov dieťaťa alebo matky.

Rozšíria sa tiež možnosti propagácie odborových organizácií. Tie budú mať možnosť primeraným spôsobom osloviť zamestnanca s cieľom ponúknutia členstva v nej. Spôsob oslovenia zamestnanca dohodne odborová organizácia so zamestnávateľom.

Ak k dohode nedôjde, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi písomnú informáciu o odborovej organizácii, ktorá u neho pôsobí.

01 - Modified: 2023-03-23 13:40:15 - Feat.: - Title: Prezidentka vymenovala 36 nových vysokoškolských profesorov. Pozrite si zoznam 02 - Modified: 2023-03-23 09:04:13 - Feat.: - Title: Čaputová požiadala Hegera, aby vláda stiahla nomináciu Klusa. Slovensku hrozia reputačné riziká, upozorňuje 03 - Modified: 2023-03-21 14:00:00 - Feat.: - Title: Pavel a Čaputová sú pre Nemcov stredoeurópsky „pár snov“, hovorí expert na medzinárodné vzťahy 04 - Modified: 2023-03-20 15:15:36 - Feat.: - Title: Krajniak: Miera evidovanej nezamestnanosti vo februári klesla 05 - Modified: 2023-03-19 15:57:32 - Feat.: - Title: GALÉRIA Požiar v Banskej Štiavnici: Čo všetko o ňom vieme a ako sa dá pomôcť pri obnove?
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
23. marec 2023 18:58