Milan Krajniak a vedúci Úradu Vlády Július Jakab. FOTO: TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Komunikáciu na internete treba upraviť, zhodli sa Krajniak aj Tomáš. Hlas budúcoročný rozpočet nepodporí

22.10.2022, 21:12
Autor:
TASRTASR

V diskusii sa politici dotkli aj témy neschválenia návrhu poslancov SaS o partnerskom spolužití. Podľa Krajniaka je potrebné zjednodušiť život komukoľvek, kto žije v spoločnej domácnosti.

Pravidlá komunikácie na internete treba upraviť, ľudia v online priestore by mali diskutovať pod svojim menom. Zhodli sa na tom minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) a poslanec Národnej rady Erik Tomáš (nezaradený) v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Tomáš tiež uviedol, že nezaradení poslanci, pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase-SD, nepodporia budúcoročný rozpočet.

Benevolentnú komunikáciu na internete treba riešiť

"Také isté pravidlá, aké platia pre komunikáciu v reálnom svete, by mali platiť aj v digitálnom. Každý, kto diskutuje, by mal diskutovať pod svojim menom, vtedy by ste videli, koľko hrdinov spred klávesníc by zmizlo," skonštatoval Tomáš.

Komunikácia na internete je podľa neho príliš benevolentná. Krajniak s takýmto preventívnym opatrením do budúcna súhlasí. "Považujem za absolútne nevyhnutné, aby na fórach diskutovali ľudia, ktorí sa podpíšu," povedal.

image

NAKA obvinila stredoškoláka, ktorý verejne schvaľoval teroristický čin na Zámockej

Krajniak si vie predstaviť, že by v istých situáciách bolo možné odpočúvať telefón bez príkazu sudcu či prokurátora, ako tento týždeň navrhol špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

"Potrebujem ale vidieť konkrétnu úpravu zákona," poznamenal. Tomáš s takouto zmenou nesúhlasí. "Je to iniciatíva Lipšica. On vždy príde s nejakou vecou, keď sa niečo stane, aby zneužil situáciu," uviedol.

V súvislosti s bezpečnostnou situáciou na Slovensku Krajniak vidí rezervy aj v technike. "Asi existujú na svete systémy, ktoré by mohli bezpečnostným zložkám rýchlejšie zmapovať takéto prejavy," uviedol na margo teroristického útoku na Zámockej ulici v Bratislave.

Krajina by sa tiež podľa neho v Európe nemala ospravedlňovať za teroristický útok. "Štát je obeťou, nie príčinou a vinníkom," vyhlásil. Podľa Tomáša tiež treba posilniť policajné odbory proti extrémizmu či terorizmu.

O zamietnutom návrhu o partnerskom spolužití

V diskusii sa dotkli aj témy neschválenia návrhu poslancov SaS o partnerskom spolužití. Podľa Krajniaka je potrebné zjednodušiť život komukoľvek, kto žije v spoločnej domácnosti. Podotkol, že aj manželia majú problém so vzájomným nazeraním do zdravotnej dokumentácie.

Súhlasí, že treba komunitu LGBTI+ rešpektovať a vyjadriť jej podporu, "ale je to iné, ako presadzovať ideologické požiadavky LGBTI+ komunity, s tým naša strana nesúhlasí," dodal s tým, že Slovensko spĺňa všetky štandardy ľudských práv.  

image

Partnerské spolužitie: Poslanci zarezali návrh SaS, viacerí otočili. Koalícia chce vlastný zákon

   

Tomáš reagoval, že návrh zákona mal vytvoriť priestor na diskusiu o praktických otázkach všetkých párov, nielen rovnakého pohlavia. Poukázal na to, že v dnešnej dobe je u mladých trendom nesobášiť sa, ale "žiť na hromádke".

Krajniak sa obáva, že ak sa na Slovensku komunite LGBTI+ povolia registrované partnerstvá, Európska únia bude tlačiť aj na povolenie manželstiev či adopcií. Tomáš dodal, že s adopciami detí pármi rovnakého pohlavia nesúhlasí ani on. Obaja v súvislosti s témou ľudských práv ocenili iniciatívu ministra spravodlivosti Viliama Karasa.

Tvrdenia o zobchodovaných hlasoch pre rozpočet

Hlas-SD nepodporí budúcoročný rozpočet, pretože nie je dobrý, uviedol poslanec Erik Tomáš. Koalícia bude podľa ministra práce Krajniaka hľadať podporu u každého poslanca v parlamente.

Tomáš tvrdí, že rozpočet môže v parlamente prejsť len s hlasmi "kuffovcov" a nezaradeného poslanca Tomáša Tarabu. Myslí si, že koalícia to má už dávno zobchodované.

Krajniak reagoval, že nič zobchodované nemajú. Myslí si, že zákon o štátnom rozpočte bude nakoniec schválený. "Nikto si nevezme v tomto štáte na svedomie, že lekári, učitelia, pracovníci štátnej správy a sestry, ktorí si vybojovali vyššie platy, ich od 1. januára nedostanú," zhodnotil.

image

Vláda stojí pred veľkým rizikom. Otázka znie, kto si ju vezme na paškál, hovorí pre HN expert

Krajniakova predstava je, aby sa 190 miliónov eur, určených pre ohrozené skupiny ľudí, použilo na vykompenzovanie rastu cien energií. Mohli by sa predfinancovať buď domácnosti alebo dodávatelia energií, ktorí by upravili ceny energií na nižšie.

Dotkne sa to podľa neho všetkých domácností. Presnú pomoc ešte vláda prepočíta. Domácnosti budú podľa neho určite do konca novembra presne vedieť, ako sa budú ceny energií hýbať. "Podľa prepočtov, ktoré máme, by ten nárast mal byť do 20 eur na jednu domácnosť," poznamenal.

Pomoc pri zdražovaní

Tomáš skonštatoval, že vláda momentálne netuší, ako pomôže domácnostiam či firmám s vysokými cenami energií. Obáva sa, že aj keď si vláda schválila navýšenie prostriedkov, nebude schopná doručiť peniaze ľuďom. Obzvlášť poukazuje na nedostatočnú pomoc pre dôchodcov.

Trinásty dôchodok považuje za sociálnu dávku. Štrnásty dôchodok, ktorý má byť vyplatený, bude 70 percent sumy trinásteho dôchodku, poukázal Tomáš. Dodal, že to aj Jednota dôchodcov Slovenska nazvala almužnou.

Krajniak si myslí, že vláda dôchodcom pomáha. Tento rok im dala o 750 miliónov eur viac, ako dala predchádzajúca vláda. Zároveň poukázal, že je ministrom všetkých občanov.

"Každý milión eur, ktorý sa mi podarí vyrokovať z ministerstva financií, delím na štyri časti spravodlivo - na dôchodcov, rodiny s deťmi, ťažko zdravotne postihnutých a na ľudí v núdzi," skonštatoval. Tomáš súhlasí, že treba podporovať aj ďalšie skupiny ľudí.

01 - Modified: 2022-10-20 15:52:59 - Feat.: 1 - Title: Nový šéf RTVS Machaj rieši prvú kauzu. Reportáž o otcovi strelca zo Zámockej preveruje rada 02 - Modified: 2022-10-18 19:35:06 - Feat.: 1 - Title: Expert na hybridné hrozby: Vek strelca ma zarazil. Cieľom nebola len LGBTI komunita, ale celá spoločnosť 03 - Modified: 2022-10-14 13:42:27 - Feat.: 0 - Title: Vrahom sa môže stať každý z nás. Agresívne sklony sa môžu prejaviť už v detstve, hovorí psychologička 04 - Modified: 2022-10-13 20:03:13 - Feat.: 1 - Title: Čekovský z platformy v rámci OĽANO: Matovič sa vo vyjadreniach nemierni, bude to mať politické dôsledky 05 - Modified: 2022-10-13 13:15:18 - Feat.: 0 - Title: Stručná história útokov radikálov na LGBTQ komunitu. Juraj nebol jediný, zbytočná nenávisť sa šíri celým svetom
01 - Modified: 2023-02-03 08:43:24 - Feat.: - Title: HN24: Krajniak 02 - Modified: 2023-02-03 09:08:36 - Feat.: - Title: Generálny pardon sa môže dotknúť vyše milióna subjektov, ohlásil Krajniak 03 - Modified: 2023-02-03 05:45:32 - Feat.: - Title: Krajniak: Rozmrazenie dôchodkov by sa malo dostať do parlamentu v marci 04 - Modified: 2023-02-02 11:35:56 - Feat.: - Title: Hlas vyzval Klusa stiahnuť súhlas s nomináciou do Európskeho dvora audítorov, ten argumenty odmieta 05 - Modified: 2023-02-02 10:24:16 - Feat.: - Title: Pellegriniho Hlas: Chceme rozmraziť minimálne dôchodky, už nemôžeme čakať
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
04. február 2023 10:46