Slovenskí colníci pustili po vypuknutí vojny na Ukrajine priamo do Ruska tisíce kusov rôzneho tovaru, ktoré môžu slúžiť na výrobu ťažkých zbraní. Na základe vlastných zistení o tom informuje Denník N s tým, že disponuje rozsiahlym zoznamom vyvezenej techniky.
Ložiská či motory
Má ísť napríklad o ložiská, stroje na výrobu časti pneumatík či celé motory. Dovozcov niektorých položiek sa podarilo prepojiť s konkrétnymi producentmi ruskej vojenskej techniky.
Jadro problému má spočívať v tom, že colníci si pri potvrdení pre vývoz zrejme neoverili, či je možné tovar použiť aj na výrobu vojenskej techniky. Čiže či ide o tovar dvojakého využitia na civilné aj vojenské účely.
Riaditeľ finančnej správy Jiří Žežulka v reakcii odmieta obvinenia o zlyhaní colníkov pri vývoze tovarov do Ruska. Argumentuje, že môžu robiť len to, čo im vyplýva zo zákona.
Finančná správa v stanovisku odmieta tvrdenia, že zo Slovenska idú do Ruska nezákonne tovary, ktoré sú využívané na výrobu zbraní a je tak zásobárňou ruskej armády. Colné orgány triktne pri kontrole tovarov dodržiavajú reštriktívne opatrenia a platnú legislatívu Európskej únie, stojí v reakcii štátneho orgánu.
Spomínané tovary ako ložiská, stroje na výrobu časti pneumatík či motory nepodliehajú podľa Finančnej správy reštriktívnym opatreniam a ani nie sú tovarmi dvojakého použitia podľa príslušných právnych predpisov.
Čipy z chladničiek
“Ak sa tovar alebo osoba nenachádza na sankčnom zozname EÚ, nemáme možnosť zasiahnuť do zahranično-obchodných operácií. Ak nejaký tovar je použiteľný na výrobu zbraní alebo komponentov do zbraní, neznamená to automaticky, že podlieha medzinárodným sankciám,” tvrdí Žežulka.
Šéf colníkov pre vysvetlenie použil príklad s chladničkami. "Ak by som to mal výrazne zjednodušiť. Viete, že v súčasnej dobe je veľký dopyt po chladničkách, pretože z chladničiek sa v Rusku demontujú čipy, ktoré sa následne používajú pre výrobu zbraní. To samo osebe však neznamená, že vývoz chladničiek je zakázaný a podlieha sankciám," povedal Žežulka.
Na budúci týždeň zvoláva k tejto téme mimoriadne rokovanie brannobezpečnostného výboru jeho šéf, poslanec SaS Juraj Krúpa. Predvolať chce ministra financií, obrany, vnútra, riaditeľa finančnej správy a riaditeľa SIS. Podľa Krúpu finančná správa zavádza, keď tvrdí, že spomínané tovary nepodliehajú sankciám.
Premiér Eduard Heger si v reakcii preveruje exporty u ministra obrany. Jaroslav Naď uznal problém a prisľúbil jeho nápravu.