Pprezidetka Zuzana Čaputová počas tlačového vyhlásenia k referendu v Bratislave. FOTO: TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Ak bude referendum platné, zmení sa ústava bez potreby hlasovania v parlamente, tvrdia právnici

04.11.2022, 15:48
Autor:
TASRTASR

Platným referendom by sa vytvoril ústavný základ na to, aby mohol byť parlament rozpustený buď ľudovým hlasovaním alebo uznesením, za ktoré by hlasovalo 76 poslancov.

Ak by bolo januárové referendum o možnosti skrátiť volebné obdobie platné, došlo by k priamej zmene Ústavy SR a parlament by už o tom nehlasoval. Zhodujú sa na tom ústavní právnici. Vincent Bujňák z Katedry ústavného práva Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave pripomenul, že platný výsledok referenda by neviedol k vyhláseniu predčasných volieb.

"V prípade, ak by referendum bolo platné a väčšina voličov by zároveň odpovedala kladne, došlo by tým k priamej zmene ústavy a navrhované znenie by už nebolo predmetom hlasovania parlamentu," povedal ústavný právnik a bývalý politik Radoslav Procházka. Podobne to vidí aj Bujňák. "Ak bude referendum platné, vytvorí sa ním všeobecne záväzné pravidlo správania sa s právnou silou ústavného zákona, ktoré bude súčasťou ústavného textu," doplnil.

image

Referendum je kampaň Fica, takáto zmena ústavy môže vyvolať nestabilitu, tvrdí Heger

Ústavný súd SR podľa Bujňáka odmietol názory niektorých ústavných právnikov, že referendum je len drahým prieskumom verejnej mienky. "V prípade platného výsledku referenda by nebolo potrebné žiadne hlasovanie poslancov Národnej rady," zdôraznil.

Platným referendom by sa vytvoril ústavný základ na to, aby mohol byť parlament rozpustený buď ľudovým hlasovaním alebo uznesením, za ktoré by hlasovalo 76 poslancov. "Práve takýto ústavný základ dnes v ústave chýba, a je to rozdiel napríklad oproti starostom, primátorom alebo predsedom samosprávnych krajov, kde takýto ústavný základ už dnes existuje, a preto je ich možné odvolávať miestnym referendom," priblížil ústavný právnik.

image

Referendum je súčasťou štvavej kampane šéfa Smeru-SD Roberta Fica, tvrdí Remišová. Účasť neodporúča

V prípade platného referenda by mohol parlament teoreticky už vo februári prijať uznesenie k svojmu rozpusteniu, ak by sa našlo 76 poslancov na jeho podporu. "To by potom znamenalo, že predseda Národnej rady by vyhlásil parlamentné voľby, ktoré by sa mohli konať v lete budúceho roku," dodal Bujňák.

Upozornil tiež, že ľudové hlasovanie o rozpustení parlamentu by sa mohlo iniciovať aj niekoľko týždňov po riadnych parlamentných voľbách, pretože referendová otázka neobsahuje žiadne časové obmedzenie. "V Európe pritom existujú len dva štáty, ktoré umožňujú rozpustenie celoštátneho parlamentu z iniciatívy ľudu, a to Lotyšsko a Lichtenštajnsko," pripomenul s tým, že v Lotyšsku majú zavedené časové obmedzenia.

image

Hlas-SD rešpektuje termín referenda, vyzýva parlament na schválenie zmeny ústavy

Ústava hovorí, že výsledky referenda sú platné, ak sa na ňom zúčastní nadpolovičná väčšina oprávnených voličov a ak bude rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov referenda.

Referendum bude 21. januára 2023. Ľudia sa budú môcť vyjadriť, či súhlasia s tým, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie referendom alebo uznesením NR SR. Má to zabezpečiť zmena ústavy. Referendum inicioval Smer-SD s ďalšími opozičnými stranami.

01 - Modified: 2022-11-04 11:46:25 - Feat.: 1 - Title: Referendum je kampaň Fica, takáto zmena ústavy môže vyvolať nestabilitu, tvrdí Heger 02 - Modified: 2022-11-04 11:33:05 - Feat.: 1 - Title: Smer-SD odmieta, že by referendum bolo jeho kampaňou, kritizuje prezidentku 03 - Modified: 2022-11-04 10:49:24 - Feat.: 1 - Title: Aliancia chce predčasné voľby, no referendum vníma ako kampaň jednej strany
01 - Modified: 2023-03-21 15:10:25 - Feat.: - Title: Zastropovanie cien potravín je podvod so súhlasom vlády, tvrdí Smer-SD o dohode agrorezortu a obchodov 02 - Modified: 2023-03-16 11:15:16 - Feat.: - Title: Nikomu septembrové voľby nevyhovujú tak ako Smeru, tvrdí publicista 03 - Modified: 2023-03-14 11:23:41 - Feat.: - Title: Fico apeluje na skorší termín volieb a úradnícku vládu 04 - Modified: 2023-03-07 13:56:13 - Feat.: - Title: Prezidentka sa musí chopiť svojich povinností, vyhlásil Smer. Strana ju vyzvala, aby zabezpečila chod vlády 05 - Modified: 2023-03-07 12:12:10 - Feat.: - Title: Krátky brífing Smeru-SD po rokovaní vedenia strany
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
23. marec 2023 01:32