Členovia aktívnej zálohy českej armády na misiu v mnohonárodnej jednotke NATO si na Slovensku plnia rovnaké úlohy ako ich profesionálni kolegovia a v porovnaní s nimi nemajú žiadne úľavy. 46-ročná desiatnička Simona považuje svoje nasadenie v bojovom zoskupení za ďalší krok v pláne vstúpiť do armády.
Spolu s kolegom, rovnako z aktívnej zálohy, sa v rozhovore s ČTK a Českým rozhlasom zhodli, že ich očakávania ohľadom misie boli naplnené, hoci v jej začiatku zaostávali za schopnosťami profesionálnych vojakov a museli to doháňať.
Jednotka NATO na Slovensku sa pod velením Českej republiky sformovala po ruskej invázii na Ukrajinu v rámci posilnenia východného krídla aliancie. Jej príslušníci sú nasadení vo vojenskom výcvikovom priestore Lešť pri dedine Pliešovce na strednom Slovensku a tiež na vojenskej leteckej základni Sliač.
Zvykanie si na armádu
Česká armáda má teraz v tomto bojovom zoskupení 460 mužov a žien, z toho 13 sú príslušníci aktívnej zálohy. Mandát existujúcej českej jednotky na Slovensku sa začal v júni a v decembri ich vystrieda iná skupina vojakov.
Desiatnička povedala, že na misiu na Slovensko išla hlavne preto, aby sa zdokonalila v používaní zbraní a zžila sa s profesionálnou armádou.
"Bežný deň plníte úlohy od svojich veliteľov. Sme tu na mechanizovanej jednotke, zamestnanie sa týka streleckého výcviku, taktického výcviku," uviedla. Zapojila sa tiež do tréningu zlaňovania zo strechy budovy či do strážnej služby. Súčasťou výcviku je aj teoretická príprava.
Jej 52-ročný kolega, ktorý si neželal uviesť svoje meno, povedal, že na začiatku misie bolo potrebné zabrať. "Bol cítiť rozdiel medzi nami a profesionálmi. Tí profíci trénujú denne, my trénujeme 14 dní na jeseň, 14 dní na jar. Ten rozdiel sme museli dohnať," povedal muž s hodnosťou slobodníka.
Desiatnička Simona je členkou aktívnej zálohy už štyri roky. Má za to, že štátu môže niečo dať a v prípade núdze môže pomôcť. "Veľa sme začali športovať a behať prekážkové preteky typu Spartan. Vstúpila som (do aktívnej zálohy) v roku 2018 a hneď som vedela, že by som chcela zostať v profesionálnej armáde nastálo. Dúfam, že to vyjde. Ja mám veľký rešpekt k uniformám, k poriadku, ktorý v armáde je," dodala.
Misia na Slovensku
Desiatnička, ktorá pôvodne pracovala v štátnej správe, urobila ďalší krok v snahe dostať sa do armády práve na prebiehajúcu misiu na Slovensku. "Počas tejto misie som v práci dala výpoveď. Toto bol pre mňa impulz. V civilnom živote som sa bála dať výpoveď. Bála som sa zmeny, aby som napríklad nebola pol roka bez práce," povedala.
S rodinou sú členovia aktívnej zálohy v kontakte napríklad cez telefón. "S dcérami mám blízky vzťah. Voláme si každý deň," povedala desiatnička. Vo voľnom čase, podobne ako kolegovia, tiež číta, jazdí na výlety a športuje.
Slobodník zase uviedol, že prácu v uniforme možno s bežným život skĺbiť, pretože aktívna záloha je koníček, ktorý ho napĺňa. Doplnil, že práve na misii na Slovensku prvýkrát strieľal zo zbrane RPG, ktorá v boji slúži proti pancierovým vozidlám vrátane tankov.
"Všetkým, ktorí rozmýšľajú o vstupe do zálohy či do armády, to môžem odporučiť. Ja si pamätám armádu za bývalého režimu - direktívne riadenie a nie veľmi priateľský prístup. Ten systém sa zmenil obrovským spôsobom. Armáda je nezastupiteľná v každom štáte," povedal slobodník, ktorý základnú vojenskú službu absolvoval ešte v komunistickom Československu.
Česká armáda mala na začiatku novembra zaradených do aktívnej zálohy takmer 4 100 osôb, z toho bolo zhruba 440 žien.