Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. FOTO: TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Visolajský reaguje na ponuku Hegerovej vlády: Stabilizačný príspevok nepomôže situácii v nemocniciach

24.11.2022, 12:02
Autor:
TASRTASR

Peter Visolajský zdôraznil, že zo strany lekárov nepribudli žiadne nové požiadavky.

Stabilizačný príspevok, ktorý zdravotníkom ponúka vláda, ak neodídu, nemocniciam nepomôže z dlhodobého ani krátkodobého hľadiska.

Vyhlásil to šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský pred začiatkom štvrtkových rokovaní na ministerstve zdravotníctva. Odborári podľa jeho slov boli ešte do stredajšej tlačovky vlády presvedčení, že smerujú k dohode.

Visolajský zdôraznil, že zo strany lekárov nepribudli žiadne nové požiadavky.

"Žiadne ďalšie milióny eur sme nežiadali, žiadne požiadavky nepribudli. My sme sa s ministerstvom zdravotníctva bavili technicky o pracovných zmluvách, o veciach, ktoré sú dnes vo vyšších kolektívnych zmluvách, pracovných kolektívnych zmluvách, či by bolo možné ich dať aj do pracovných zmlúv," priblížil. O nových požiadavkách hovoril minister financií Igor Matovič (OĽANO).

Odborársky predák reagoval, že išlo o čisto technickú debatu mimo ôsmich požiadaviek LOZ. "Ministerstvo zdravotníctva povedalo, že s tým nemá problém. Súhlasilo s tým, ale nie sú to žiadne nové peniaze navyše, to sú dezinformácie a klamstvá," vyhlásil Visolajský.

Zopakoval, že cieľom LOZ je aj naďalej dospieť k dohode tak, aby bola zabezpečená zdravotná starostlivosť v nemocniciach. Matoviča kritizuje za spôsob komunikácie, tvrdí, že ničomu nepomáha.

"Boli sme v tom, že smerujeme k dohode, včerajšia tlačovka je pre ľudí nepochopiteľná," skonštatoval.

Vláda ponúkla zdravotníkom, ktorí ostanú v nemocniciach, stabilizačný finančný príspevok. Snaha o podpísanie memoranda s LOZ podľa premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) nateraz stroskotala.

01 - Modified: 2022-11-28 15:13:00 - Feat.: - Title: Lengvarský nepredstavil návrh k lekárom, parlamentý výbor nebol uznášaniaschopný 02 - Modified: 2022-11-28 14:05:53 - Feat.: - Title: Británia v dôsledku brexitu prišla o zhruba štyritisíc lekárov 03 - Modified: 2022-11-28 13:40:02 - Feat.: - Title: Ambulancie apelujú na vládu, aby sa po dohode s lekárskymi odborármi zaoberala aj ich potrebami 04 - Modified: 2022-11-28 11:59:57 - Feat.: - Title: Navýšenie miezd lekárov je pomerne štedré, dokáže spomaliť ich úbytok, tvrdí analytik 05 - Modified: 2022-11-27 14:36:41 - Feat.: - Title: Slovenská lekárska komora je spokojná, že došlo k dohode
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
28. november 2022 18:05