Vaše meno je známe z niekoľkých káuz. Dozorujete prípad nehody zo Zochovej ulice, ale na stole máte i vec obvinených vyšetrovateľov kriminálnej agentúry. Vnímate isté verejné či mediálne tlaky?
Orgány činné v trestnom konaní, a teda ani prokurátor nesmú prihliadať na verejnú mienku, tlaky, či na nejaké petície. Veď sa skúsme v tejto súvislosti obhliadnuť do minulosti. Napríklad v päťdesiatych rokoch žiadali závodné výbory najprísnejšie potrestanie Milady Horákovej. To by malo byť memento pre orgány činné v trestnom konaní, aby nepodliehali a neprihliadali na akékoľvek tlaky.
Nemá mediálny záujem vplyv na to, že sú veci riešené čo najobjektívnejšie?
Ešte som nezažil trestnú vec, ktorej by mediálny záujem pomohol. Osobne rešpektujem záujem verejnosti o trestné konania, rešpektujem prácu novinárov, ale opakujem, nezažil som trestnú vec, ktorej by to pomohlo, bez výzvy polície či prokuratúry k verejnosti so žiadosťou o pomoc.
Z čoho pri tejto skepse vychádzate?
Zo skúseností.
Môžete byť konkrétnejší? Prečo záujem médií podľa vás vyšetrovaniu skôr škodí?
Pretože má vplyv na trestné konanie, môže napríklad ovplyvňovať svedkov.
Ako?
Prípravné konanie je neverejné a je neverejné preto, aby nedochádzalo k zmareniu účelu trestného konania, napríklad vo forme ovplyvňovania svedkov. Svedok si môže niečo prečítať v novinách a na druhý deň môže vedieť, čo má vypovedať. Jednoducho svoju výpoveď prispôsobí výpovediam iných svedkov alebo tomu, čo si myslí verejnosť, čo si myslia médiá. Zrazu mu tak nejako môže dôjsť, čo má hovoriť. Ľudská pamäť je navyše veľmi nespoľahlivá a človek si po prečítaní médií mnohokrát, v dobrej viere, čosi primyslí, domyslí, ale i vymyslí.
S tým ste sa osobne stretli?
Samozrejme, to sú reálne situácie.
Vo všeobecnosti teda tvrdíte, že médiá objektívnemu vyšetrovaniu veľmi nepomáhajú?
Nie, a najmä ak sa vynášajú veci zo spisov, to je jedna veľká tragédia. Problémom sú aj mediálne útoky na jednotlivých prokurátorov. Prokurátor sa totiž nemôže postaviť a začať prezentovať svoje stanovisko k veci, nemôže sa nejakým spôsobom brániť.
Zostáva vám 85% na dočítanie.