StoryEditor

Časti prorodinného balíčka sú protiústavné, rozhodol Ústavný súd

13.12.2022, 15:10
Autor:
TASRTASR

Za protiústavné označil v utorok Ústavný súd časti tzv. prorodinného balíčka, ktorý Národná rada v júni opätovne schválila po vetovaní prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Za protiústavné označil v utorok Ústavný súd časti tzv. prorodinného balíčka, ktorý Národná rada v júni opätovne schválila po vetovaní prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Rozhodnutie pléna ÚS v utorok oznámil predseda súdu Ivan Fiačan.

Prezidentka na Ústavný súd napadla sporné časti balíčka z dielne ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) v rámci zákona o financovaní voľného času dieťaťa.

Argumentovala, že balíček bol prijatý v skrátenom legislatívnom konaní, na ktoré zjavne nebol splnený žiadny zákonný dôvod.

Obsahom zákona sa pritom mali porušiť ústavné pravidlá rozpočtovej zodpovednosti a transparentnosti. Zároveň prezidentka upozornila, že zníženie prídavku na dieťa a príplatku k prídavku na polovicu v čase, keď namiesto rodiča prijíma tieto dávky osobitný príjemca, je v rozpore s Dohovorom o právach dieťaťa. NR SR v tejto časti už zákon zmenila.

Prezidentka deklarovala, že návrh podala nie preto, že je proti pomoci rodinám, ale preto, aby rodiny dostávali adresnú, včasnú a dostatočne účinnú pomoc.

„Ústavný súd dnes rozhodol, že schvaľovanie balíčka opatrení od ministra financií v skrátenom legislatívnom konaní nebolo v súlade s ústavou. Dnešné rozhodnutie Ústavného súdu v konaní, ktoré sa začalo na môj návrh, je dôležitým príspevkom k posilneniu právneho štátu, a to predovšetkým v zmysle ochrany ústavných princípov legislatívneho procesu. Vážim si, že Ústavný súd sa v zásadnej miere stotožnil s mojou argumentáciou. Toto rozhodnutie bude do budúcna ústavným mantinelom pre vládnucu väčšinu, ktorá by chcela opäť zneužiť skrátene legislatívne konanie.“

01 - Modified: 2023-03-24 13:14:19 - Feat.: - Title: Poslanci ukončili piatkové rokovanie. Riešili Matovičov návrh na zníženie platu poslancov 02 - Modified: 2023-03-24 12:03:08 - Feat.: - Title: Čaputová: Sloboda sa stala opäť ohrozenou hodnotou 03 - Modified: 2023-03-23 13:40:15 - Feat.: - Title: Prezidentka vymenovala 36 nových vysokoškolských profesorov. Pozrite si zoznam 04 - Modified: 2023-03-23 16:55:08 - Feat.: - Title: Matovič príde o ochranku. Ak sa mi niečo stane, nech si novinári spytujú svedomie, hovorí 05 - Modified: 2023-03-23 10:54:35 - Feat.: - Title: Pri porušení povinností nebudú dodávatelia energií prichádzať o licenciu, Matovičova novela neprešla
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
25. marec 2023 06:04