Ddočasne poverený premiér Eduard Heger. FOTO: Reuters
StoryEditor

Heger upozornil na návrat Fica: Vieme, čo bude nasledovať, zažili sme to

30.12.2022, 08:36
Autor:
TASRTASR

Premiér pripomenul kauzy predchádzajúcich vlád a upozornil na možný návrat Smeru-SD k moci. Zároveň vyzdvihol členstvo Slovenska v Európskej únii a NATO.

Práve v čase 30. výročia samostatnej Slovenskej republiky potrebujeme ochrániť demokraciu a vytvoriť prostredie pre jej rozvoj. Vyhlásil to dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO) v rozhovore pre TASR.

Pripomenul kauzy predchádzajúcich vlád a upozornil na možný návrat Smeru-SD k moci. Zároveň vyzdvihol členstvo Slovenska v Európskej únii a NATO.

"Práve v tomto čase, kedy budeme oslavovať 30 rokov samostatnosti SR, sa nachádzame v situácii, kedy potrebujeme ochrániť demokraciu a vytvoriť také prostredie, aby sa rozvíjala," podčiarkol premiér.

Upozorňuje pritom na možný návrat vlád Roberta Fica (Smer) a Petra Pellegriniho (Hlas), prípadne aj s extrémistami.

"Vieme, čo bude nasledovať, zažili sme to," povedal a pripomenul pád kabinetu Ivety Radičovej a nasledujúce roky vlád Smeru-SD.

Čo sa týka vzniku samostatného Slovenska a rozdelenia Česko-Slovenska, premiér hovorí o unikáte. Pokojné rozdelenie dvoch krajín podľa jeho slov oceňujú aj mnohí svetoví lídri. Skonštatoval tiež, že do vzniku samostatného štátu išlo Slovensko z ťažšej pozície. Pripomenul industrializáciu krajiny aj silné previazané väzby s Českom.

"Museli sme zapracovať, aby sme to dobehli, museli sme dobudovať inštitúcie, ktoré boli centralizované v Prahe. Čakala nás tvrdá práca," poznamenal. Upozornil, že transformácia čakala aj náš priemysel. Pripomenul i "divokú privatizáciu" za vlády Vladimíra Mečiara.

Podotkol tiež, že Slovensku takmer ušiel vlak do NATO a EÚ. Spätne konštatuje, že práve vďaka EÚ sme získali množstvo zdrojov na rekonštrukciu krajiny. Tvrdí však, že predchádzajúce vlády Smeru-SD vytvorili systém, ktorým tieto zdroje čiastočne "vytunelovali".

Považuje to za veľkú škodu. Napriek tomu sa však podľa neho vďaka eurofondom podarilo zvýšiť na Slovensku životnú úroveň. Vyzdvihol aj vstup do eurozóny.

Heger dodal, že po ruskej invázii na Ukrajinu sa ukázala sila členstva v NATO. Aj oblasť obrany totiž podľa neho predchádzajúce vlády zanedbali. Poukázal na stav ochrany vzdušného priestoru či na zastaranú techniku pozemného vojska.

"Preto naša vláda investuje toľko do obstarania novej techniky," dodal. Vyzdvihol však, že vďaka členstvu v Severoatlantickej aliancii sme po ruskej invázii spolu s partnermi dokázali zabezpečiť ochranu Slovenska najmodernejšími systémami. Podotkol, že keby sme ich chceli obstarávať a šetriť na ne, trvalo by to roky.

 

01 - Modified: 2023-01-20 13:35:04 - Feat.: - Title: Hegerove tvrdé slová na adresu Žilinku: Jeho zvolenie za generálneho prokurátora bola najväčšia chyba 02 - Modified: 2023-01-21 07:57:42 - Feat.: - Title: Švajčiari odmietli už aj základný príjem či obmedzenie migrácie. V čom je ich referendum iné ako slovenské? 03 - Modified: 2023-01-20 13:37:05 - Feat.: - Title: Masaker, ktorý prekonal Al Caponeho, má dohru. Vraždy spred 24 rokov objasníme, oznámil Hamran z Budapešti 04 - Modified: 2023-01-20 11:37:24 - Feat.: - Title: Veľký záujem o štátne nájomné byty, za jeden deň sa registrovali tisíce ľudí (+ tabuľka kritérií) 05 - Modified: 2023-01-20 08:36:09 - Feat.: - Title: Na zmenu ústavy sa hlasy nájdu, na referende sa nezúčastním, tvrdí Heger
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
21. január 2023 14:03