Predseda Národnej rady Boris Kollár. FOTO: TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Od januára má fungovať parlamentná stráž, Boris Kollár deklaroval pripravenosť. "Cirkusy sa skončili"

10.01.2023, 09:30
Autor:
TASRTASR

"Som presvedčený, že cirkusy v parlamente sa skončili," poznamenal Kollár s tým, že po vykázaní poslanca sa vypnú kamery, vyprázdni sála a následne stráž dotyčného vyvedie.

Novela rokovacieho poriadku týkajúca sa parlamentnej stráže nadobudla účinnosť, stráž tak po novom bude môcť vyviesť poslanca z rokovacej sály Národnej rady v prípade narúšania poriadku. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) v rozhovore deklaroval, že Národná rada je na to pripravená.

"Som presvedčený, že cirkusy v parlamente sa skončili," poznamenal Kollár s tým, že po vykázaní poslanca sa vypnú kamery, vyprázdni sála a následne stráž dotyčného vyvedie. "Čiže to nemôže ani použiť ako marketingový ťah," podotkol. Čo sa týka prípadnej úpravy etického kódexu poslanca, podľa Kollára sa každý zákonodarca zodpovedá voličom. "Keď sa nebude správať tak, ako by si to voliči vyžadovali, o štyri roky mu vystavia účet. To je najlepší etický kódex - hrozba, že sa znepáčite vášmu voličovi," skonštatoval. Poslancom odporúča správať sa tak, aby ho voliči opäť zvolili.

image

Nová 76-tka? Heger má pripravené hárky, zajtra chce začať zbierať podpisy

Šéf Ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák (OĽANO) v súvislosti s novelou rokovacieho poriadku priblížil, že poslanec môže byť predsedajúcim vykázaný zo sály, ak svojím správaním narúša priebeh rokovania (napríklad bráni rokovaniu obsadzovaním rečníckeho pultu, prehlušuje rokovanie zvukovou aparatúrou a podobne) alebo prekračuje hranice slušnosti. "Vykázaný poslanec musí opustiť rokovaciu sálu, ak sa tak neudeje ani po opakovanej výzve, predsedajúci môže dať poslanca vyviesť," doplnil Vetrák s tým, že ide o možnosť, a nie povinnosť. Vyvedenému poslancovi sa za takýto prehrešok automaticky strhnú dva platy. Poslanec sa môže zúčastniť na hlasovaní o návrhoch zákonov, nie však o procedurálnych návrhoch.

Vetrák tiež vysvetlil, že úlohy parlamentnej stráže má plniť príslušný útvar úradu na ochranu ústavných činiteľov Policajného zboru. "Policajt bude pritom oprávnený v zmysle zákona použiť donucovacie prostriedky na prekonanie pasívneho či aktívneho odporu poslanca s cieľom vyviesť ho z rokovacej miestnosti, aby mohol byť obnovený poriadok," priblížil. Dodal, že technicky sa má na účel novely len organizačne zvýšiť počet príslušníkov Policajného zboru v budove parlamentu. Nemyslí si, že sa v blízkej budúcnosti prijme zákon o parlamentnej stráži. "Aj v susednej Českej republike funguje parlamentná stráž dlhodobo formou plnenia úloh príslušníkmi útvaru ochrany ústavných činiteľov," poznamenal.

image

Kollár: O žiadnej 76-ke neviem, prioritou zostávajú predčasné voľby

Po nadobudnutí účinnosti novely môžu predsedovia parlamentných výborov po novom aj vykázať poslancov narúšajúcich priebeh rokovaní výboru. Budú môcť voči nim podať aj návrh na disciplinárne konanie. Sprísňuje sa tiež ukladanie sankcií Mandátovým a imunitným výborom Národnej rady za prehrešky poslancov.

01 - Modified: 2023-01-09 11:34:29 - Feat.: 1 - Title: Nová 76-tka? Heger má pripravené hárky, zajtra chce začať zbierať podpisy 02 - Modified: 2022-12-20 17:36:09 - Feat.: 1 - Title: Politológ Baboš v HNtelevízii: Je legitímne, že premiér hľadá novú 76-ku, ja ju tam však nevidím 03 - Modified: 2022-12-14 15:16:12 - Feat.: 1 - Title: Miroslav Kollár v HNtelevízii: Sulík sa trochu prerátal, Fico s Pellegrinim sú skúsenejší politickí hráči
01 - Modified: 2023-03-23 15:13:22 - Feat.: - Title: Záborská hazarduje so životmi transrodových ľudí. Hlasovanie o rodnom čísle nepomôže nikomu, bude len škodiť 02 - Modified: 2023-03-23 11:16:30 - Feat.: - Title: Plénum odmietlo návrh zákona súvisiaci so stavebnou legislatívou 03 - Modified: 2023-03-22 10:58:21 - Feat.: - Title: Pokuta za jazdu bez diaľničnej známky by mohla obsahovať aj jej úhradu 04 - Modified: 2023-03-22 10:37:56 - Feat.: - Title: Zverejňovať by sa mohli zápisnice z volieb, opozičná novela je v 2. čítaní 05 - Modified: 2023-03-22 08:15:16 - Feat.: - Title: Poslanci začali rokovanie diskusiou o vládnej novele katastrálneho zákona
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
23. marec 2023 18:20