Rastislav Káčer. FOTO: TASR/Michal Svítok
StoryEditor

V sankciách proti Rusku treba pokračovať, vyzval minister Káčer

12.01.2023, 13:29
Autor:
TASRTASR

Podľa ministra zahraničia je dôležité dôsledné odrezanie sa od akýchkoľvek zvyškov ekonomickej závislosti od Ruska.

V sankciách proti Rusku treba pokračovať, kým bude predstavovať hrozbu pre demokratickú Európu. Uviedol to dočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer.

"V sankciách treba pokračovať nielen dovtedy, kým Ukrajina bude slobodná, ale dokiaľ Rusko bude predstavovať hrozbu demokratickej Európe. To zrejme nebude krátkodobý proces, musíme byť pripravení aj na eventualitu akejsi novej železnej opony," povedal. Slovensko podľa neho musí urobiť všetko preto, aby bolo na správnej strane.

Sankcie sa podľa neho ešte môžu sprísniť. "Môžu to byť ďalšie ekonomické sankcie, môže to byť embargo na ďalšie osoby, môže to byť ďalšie zmrazenie aktív Ruska, ale v prvom rade ekonomická blokáda takého typu, aby Rusko nemohlo disponovať technológiami, ktoré mu umožňujú vyrábať smrtiace zbrane, alebo disponovať technológiami, ktoré by mohli ďalej živiť tento konflikt," priblížil Káčer.

Dôležité je tiež podľa neho dôsledné odrezanie sa od  akýchkoľvek zvyškov ekonomickej závislosti od Ruska. "To znamená kompletne diverzifikovať zdroje ropy, plynu a jadrovej energie. Rusko v tomto musí ostať izolované," spresnil. Dodal, že Slovensko by mohlo byť do jedného až dvoch rokov nezávislé v akýchkoľvek strategických zdrojoch.

Podľa Káčera je evidentné, že Rusko sa nevzdáva, jeho vojenské úspechy však označil za pochybné. "Až by som povedal, že Rusko tento konflikt, ktorý samé spustilo, prehráva. Čo ho môže doviesť k situácii, ako sa dostať z toho von bez straty tváre," skonštatoval.

Podotkol, že Rusko sa dostáva do čoraz väčšej izolácie. "Oveľa tvrdšie pozície postupne zastáva aj Čína a krajiny, ktoré sa možno tvárili viac neutrálne. (...) Jeho spojencami ostávajú len krajiny ako Irán, Severná Kórea a niektoré zúfalé malé svetové diktatúry," ozrejmil.

Rok 2023 bude podľa neho pre Rusko veľkou vnútornou krízou. "Čo to znamená, nevieme povedať. Treba, aby sme boli pripravení aj na eskaláciu konfliktu zo strany Ruska," uviedol dočasne poverený minister.

V istých častiach Ukrajiny podľa neho boje môžu trvať dlho a konflikt sa môže dostať do kategórie zmrazených. "Verím Ukrajine, že aj s našou podporou si dokáže ochrániť svoju slobodu," dodal.

01 - Modified: 2023-09-25 20:45:03 - Feat.: - Title: Pokles pôrodnosti a neisté demografické vyhliadky. Ukrajina čelí ďalším problémom 02 - Modified: 2023-09-25 19:19:13 - Feat.: - Title: USA ponúkli Poľsku pôžičku dve miliardy dolárov na modernizáciu armády 03 - Modified: 2023-09-25 17:25:23 - Feat.: - Title: Ceny ropy zostávajú takmer nemenné 04 - Modified: 2023-09-25 17:18:49 - Feat.: - Title: Moskva nesúhlasí s vyhostením ruských kňazov z Bulharska 05 - Modified: 2023-09-25 17:13:03 - Feat.: - Title: Vojenská spolupráca Severnej Kórey a Ruska oslabuje mier vo svete, tvrdí Blinken
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
26. september 2023 03:45