Prezidentka Zuzana Čaputová. FOTO: TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Štát musí rátať so samosprávami nielen vtedy, keď ich potrebuje, odkazuje Čaputová

13.01.2023, 12:29
Autor:
TASRTASR

Prezidentka vo svojom príhovore zdôraznila význam samospráv pri správe vecí verejných.

Bolo by prospešné, ak by štát so samosprávami rátal nielen v dobe krízy, keď potrebuje ich pomoc, ale aj vtedy, keď prichádza k rozhodnutiam výrazne ovplyvňujúcim ich rozpočty a kompetencie.

Pri piatkovom novoročnom prijatí predstaviteľov samospráv to uviedla prezidentka Zuzana Čaputová.

Prezidentka vo svojom príhovore zdôraznila význam samospráv pri správe vecí verejných. Pripomenula tiež náročné podmienky, v akých mestá a obce na Slovensku zabezpečujú svoje kompetencie, pričom musia čeliť aj novým výzvam, ako bol v predchádzajúcom roku prílev utečencov z Ukrajiny či energetická kríza.

Kriticky zároveň zdôraznila efekt prijatých legislatívnych opatrení, ktoré nútia samosprávy k reštrikciám či zvyšovaniu miestnych poplatkov a daní.

"Hoci nemám možnosť priamo ovplyvniť rozhodnutia iných politických hráčov, urobím všetko pre to, aby som samosprávy ochránila od dosahov zákonov, ktoré sú v kolízii s ústavou," priblížila hlava štátu, ktorá uznala, že pre činnosť samospráv je nevyhnutná politická stabilita, predvídateľnosť rozhodnutí vlády i stabilný systém financovania.

Predseda Združenia samosprávnych krajov SK 8 Jozef Viskupič pripomenul, že v čase kríz ostatných mesiacov dokázali samosprávy vyššiu efektivitu a akcieschopnosť ako centrálne orgány, apeloval preto na nevyhnutnú reformu verejnej správy. "Mám na mysli skutočnú decentralizáciu, teda prenos moci k obyvateľom regiónov. Je najvyšší čas na zefektívnenie fungovania SR na národnej i európskej úrovni," povedal.

Prezident Únie miest Slovenska (ÚMS) Richard Rybníček ocenil prezidentkin záujem o samosprávy. "Ste najdôležitejší politik v tomto štáte, ktorý hovorí o samospráve, a dlhodobo dávate najavo, že oslabovanie samospráv znamená oslabovanie demokracie a kvality života na Slovensku," vyhlásil.

Pre zlepšenie pomerov v krajine považuje za nevyhnutné, aby sa objavili politici, ktorí budú ochotní dať samosprávam viac financií a moci a budú im viac dôverovať.

Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Branislav Tréger poznamenal, že po predchádzajúcich "ranách", ktorým museli samosprávy čeliť, prichádzajú ďalšie v podobe zdražovania energií, inflácie či rizika recesie. "ZMOS chce pristúpiť konštruktívne k riešeniu týchto problémov, lebo sme si vedomí toho, že sa týkajú celej spoločnosti," upozornil.

01 - Modified: 2023-01-27 10:56:49 - Feat.: - Title: Čaputová: Aj dianie v parlamente potvrdzuje nevyhnutnosť predčasných volieb 02 - Modified: 2023-01-26 18:35:59 - Feat.: - Title: Riešenie energetickej krízy by malo byť jednou z priorít vlády, hovorí Čaputová 03 - Modified: 2023-01-26 14:59:13 - Feat.: - Title: Čaputová napadla paragraf 363 na Ústavnom súde 04 - Modified: 2023-01-26 14:24:19 - Feat.: - Title: Samosprávy majú žiadať o kompenzácie od februára. Upozorňujú na problémy, ktoré im ceny energií spôsobujú 05 - Modified: 2023-01-26 11:25:33 - Feat.: - Title: Prezidentka prijala poverovacie listiny od veľvyslanca Českej republiky
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
27. január 2023 13:18