Minister životného prostredia Ján Budaj.FOTO: TASR/Jakub KotianSNÍMKA: Jakub Kotian
StoryEditor

Budaj o referende: Strany na Slovensku ho organizujú kvôli reklame zadarmo

14.01.2023, 11:21
Autor:
TASRTASR

Východisko z aktuálnej politickej krízy Ján Budaj nevidí v skracovaní volebného obdobia, ale v hľadaní ciest k dokončeniu rozbehnutých projektov a reforiem do riadnych volieb.

Politické strany na Slovensku väčšinou organizujú referendá preto, aby si za štátne peniaze urobili reklamu. Aj preto býva účasť voličov na referendách taká nízka. V TASR TV to povedal dočasne poverený minister životného prostredia a člen občiansko-demokratickej platformy v OĽANO Ján Budaj.

Najmä ak sú, ako v súčasnosti, v dohľade parlamentné voľby, strany podľa neho nedokážu odolať pokušeniu dostať týmto spôsobom veľmi jednoducho svoju agendu medzi ľudí a mobilizovať tak voličov.

"Všetky naše referendá okrem jedného boli zatiaľ neúspešné," pripomenul. Budaj nesúhlasí s tým, že Slovensko nemá legislatívne nástroje na dosiahnutie predčasných volieb, ak by boli potrebné.

Východisko z aktuálnej politickej krízy Budaj nevidí v skracovaní volebného obdobia, ale v hľadaní ciest k dokončeniu rozbehnutých projektov a reforiem do riadnych volieb.

Dodal, že "demokrati" v posledných dvadsiatich rokoch pravidelne rozbiehajú významné reformy, ktoré automaticky vyvolávajú v spoločnosti protitlak. "Klesajú percentá a v demokratickej partii sa začnú objavovať hlasy, aby sme prebehli na druhú stranu a vzdali sa nepríjemných reforiem," povedal s tým, že predčasné voľby ešte nikdy nepriniesli "demokratickému" táboru politický prospech.

Podľa Budaja je logické, že sa podporu pre nový vládny kabinet snaží v parlamente získať premiér dočasnej vlády Eduard Heger (OĽANO).

"Je poverený riadiť vládu, ktorá je v demisii, je z najväčšieho poslaneckého klubu a Demokratická platforma, ktorá z tohto klubu odišla, tak isto vyjadruje podporu, aby obnovil vládu," tvrdí Budaj.

Za schodnú cestu by považoval transparentnú dohodu so SaS o tolerancii menšinovej koalície a vymenovanie obnovenej vlády na pôvodnom základe.

01 - Modified: 2023-03-15 14:59:46 - Feat.: - Title: Minister Budaj by mal v Bruseli hlasovať proti zákazu spaľovacích motorov, tvrdí SaS 02 - Modified: 2023-03-03 15:40:09 - Feat.: - Title: Budaj oznámil novú výzvu na obnovu starších rodinných domov. Financovaná bude z plánu obnovy 03 - Modified: 2023-03-01 11:58:34 - Feat.: - Title: Heger oslovil Budaja s návrhmi o postupe do predčasných volieb. Chcú zastaviť Ficov návrat 04 - Modified: 2023-02-10 17:55:00 - Feat.: - Title: Pellegrini: Nebyť referenda, vláda Hegera sa mohla držať moci ešte rok 05 - Modified: 2023-02-08 12:20:00 - Feat.: - Title: Skládka v bratislavskej Vrakuni je pre nás neustále cieľom, tvrdí Budaj
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
28. marec 2023 11:52