Prezidentka Zuzana Čaputová. FOTO: TASR/Jaroslav Novák 
StoryEditor

Čaputová sa úradnícku vládu vymenovať nechystá. Nebudem hazardovať s povesťou odborníkov, odkazuje

17.02.2023, 18:12
17.02.2023, 19:12
Autor:
redredTASRTASR

K vymenovaniu úradníckej vlády by hlava štátu pristúpila, ak by vláda Eduarda Hegera zlyhala závažným spôsobom.

Ak prezidentka vymenuje úradnícku vládu, parlament určite schváli skorší termín predčasných volieb. V nezvyčajnej zhode to nedávno vyhlásili predsedovia OĽANO Igor Matovič a SaS Richard Sulík. Zuzana Čaputová však zatiaľ na tento krok nevidí dôvod.

image

Termín júnových volieb má v rukách prezidentka. Stačí, ak vymenuje úradnícku vládu, odkazuje Sulík

“Úradnícka vláda nemá byť nástroj alebo páka na ovplyvňovanie poslancov. Je to nástroj na riadenie štátu. Je to zodpovedný krok, ktorý urobím vtedy, keď vláda Eduarda Hegera zlyhá závažným spôsobom v dôležitých kompetenciách, ktoré som naznačila v januárovom vyhlásení,” povedala pre televíziu Markíza.

Hlava štátu zároveň zdôraznila, že nebude hazardovať s povesťou šestnástich odborníkov, aby donútila poslancov zahlasovať za skorší termín volieb.

Premiér Heger označil úvahy, že riešením situácie v parlamente by bolo vymenovanie úradníckej vlády, za absurdné. "Obávam sa, že by sa situácia ešte zhoršila. Obzvlášť v období, keď Slovensko musí byť stabilným partnerom v čase vojny na Ukrajine. Zabehnutí ministri implementujú prijatú pomoc v kríze, prijímajú a uvádzajú do života legislatívu, ku ktorej sme sa zaviazali v pláne obnovy," doplnil.

image

Čaputová chce voľby skôr. Ak by vymenovala úradnícku vládu, rýchlo by sme schválili jún, tvrdí Matovič

Pripomenul, že termín predčasných volieb je výsledkom dohody politických lídrov a súhlasu Čaputovej. "Od jeho schválenia neboli porušené žiadne dohody," skonštatoval. Hlava štátu má podľa neho voči poverenej vláde ústavné kompetencie. "A svoje právomoci môže uplatňovať aj voči zákonom prijatým na pôde parlamentu," dodal.

Aktuálne je Národnou radou schálený termín predčasných volieb 30. september. Avšak najmä opozícia tvrdí, že to je neskoro, pretože vláda odvolaním prišla o legitimitu. Preto žiada ich konanie v júni. Napokon sa za skorší dátum prihovorila v štvrtok aj Čaputová, ktorej prekáža legislatívna smršť v parlamente.

 

 

01 - Modified: 2023-05-25 19:53:37 - Feat.: - Title: Prezidentka súhlasí,aby za znečistenie ovzdušia platili významní znečisťovatelia 02 - Modified: 2023-05-25 11:42:40 - Feat.: - Title: Maďarská prezidentka Nováková poďakovala Slovensku za pomoc pri nehode autobusu 03 - Modified: 2023-05-24 14:43:57 - Feat.: - Title: Prezidentka súhlasí so zmenami v zákone o ochrane whistleblowerov 04 - Modified: 2023-05-23 17:42:00 - Feat.: - Title: Čaputová podpísala zákon o prevoze skaziteľných potravín 05 - Modified: 2023-05-23 15:38:36 - Feat.: - Title: Prezidentka súhlasí s novelou školského zákona
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
27. máj 2023 06:45