Zľava šéf parlamentu Boris Kollár, prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Eduard Heger. FOTO: TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Traja najvyšší ústavní činitelia podporujú mierový plán Zelenského

24.02.2023, 10:26
Autor:
TASRTASR

V spoločnom vyhlásení pri príležitosti prvého výročia napadnutia Ukrajiny vojskami Ruskej federácie tiež uviedli, že pevne stoja na strane Ukrajiny a medzinárodného práva.

Traja najvyšší ústavní činitelia podporujú desaťbodový mierový plán prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského. V spoločnom vyhlásení pri príležitosti prvého výročia napadnutia Ukrajiny vojskami Ruskej federácie tiež uviedli, že pevne stoja na strane Ukrajiny a medzinárodného práva.

Vyjadrili ľútosť, že vo vojne umierajú nevinní ľudia. Záujmom Slovenska je podľa nich pomáhať Ukrajine tak, aby sa ubránila a vojna sa nerozšírila ďalej. Deklarujú, že je v našom národnom záujme, aby Ukrajina bola súčasťou EÚ.

Zdôraznili, že Ukrajine budeme aj naďalej poskytovať politickú, diplomatickú, humanitárnu, ekonomickú, ale aj vojenskú podporu.

"Sme presvedčení, že pre bezpečnosť Ukrajiny, Slovenska a celej Európy je najdôležitejšie dosiahnutie spravodlivého a trvácneho mieru, a preto podporujeme desaťbodový mierový plán prezidenta Volodymyra Zelenského," píše sa vo vyhlásení, ktoré podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady SR Boris Kollár a dočasne poverený premiér Eduard Heger.

Ukrajina musí byť podľa nich opätovne zvrchovaná, nezávisle fungovať v rámci medzinárodne uznaných hraníc, byť pevne ukotvená v integračnom procese do Európskej únie a mať právo sa o svojom budúcom smerovaní rozhodovať samostatne.

"Spolu s našimi partnermi v Európskej únii a spojencami v Severoatlantickej aliancii rozhodne a jednotne stojíme na strane Ukrajiny a medzinárodného práva," zdôraznili.

Najvyšší ústavní činitelia SR tiež pripomenuli, že Ruská federácia ako stály člen Bezpečnostnej rady OSN brutálnou vojenskou agresiou porušila vlastné záväzky a prestala rešpektovať medzinárodné právo. Na ukrajinskom území podľa nich dnes prebieha boj medzi demokraciou a autoritárskym despotizmom.

Žiadna násilná zmena hraníc a vojenskou agresiou dosiahnuté zisky nemôžu byť podľa nich medzinárodne akceptované. Deklarujú, že naďalej budú podporovať medzinárodné úsilie o stíhanie zločinu agresie, zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov. "Pevne stojíme za ukrajinským ľudom v jeho obrane slobody, demokracie a práva na sebaurčenie a práva rozhodovať o vlastnej budúcnosti," vyhlásili.

Čaputová, Kollár a Heger poďakovali všetkým, ktorí pomáhajú Ukrajine a jej občanom. Uistili, že Slovensko nepoľaví v poskytovaní bezpečného útočiska vojnovým utečencom. Pri príležitosti prvého výročia invázie bude zároveň v piatok večer nasvietený Bratislavský hrad vo farbách ukrajinskej vlajky.

S mierovým plánom prišiel ukrajinský prezident prvýkrát v novembri 2022. Plán okrem iného zahŕňa stiahnutie ruských vojsk z medzinárodne uznaného územia Ukrajiny, teda aj zo štyroch oblastí okupovaných Ruskom a Krymského polostrova. Kremeľ však opakovane deklaruje, že o tomto bode odmieta diskutovať. Zelenskyj v januári navrhol Čaputovej, aby sa pripojila k jeho mierovému plánu.

 

 

01 - Modified: 2023-10-04 14:38:47 - Feat.: - Title: Výzva pre Ukrajinu bude nestratiť počas zimy iniciatívu, hovorí Zelenskyj 02 - Modified: 2023-10-04 14:06:29 - Feat.: - Title: Odídencom z Ukrajiny sa nedarí nájsť prácu podľa dosiahnutého vzdelania 03 - Modified: 2023-10-04 11:23:33 - Feat.: - Title: Putin opustí Rusko po prvýkrát od zatykača z Haagu, na budúci týždeň navštívi Kirgizsko 04 - Modified: 2023-10-04 11:07:54 - Feat.: - Title: Stav ruských jednotiek na juhu Ukrajiny sa výrazne zhoršil, tvrdia experti. Ich velitelia čelia ťažkej dileme 05 - Modified: 2023-10-04 09:47:31 - Feat.: - Title: Rusi si zrejme zostrelili vlastnú najmodernejšiu stíhačku, tvrdí Británia
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
04. október 2023 18:40