Tie sudy kvasu v žiadnom prípade nevozte cez deň, až po zotmení, dostáva prvú radu zákazník. Keď pod rúškom tmy dovezie cennú zásielku a sudy zloží v garáži rodinného domu, na druhý deň ráno sa môže spustiť destilačný aparát.
Miestnosť, v ktorej sa nachádza, je zatemnená ako z čias druhej svetovej vojny. Zákerný protivník nemá najmenšiu šancu zazrieť, čo sa deje vnútri, kde ticho odkvapkáva „vyskoček“, čo si klient neskôr môže zobrať na mazanie kĺbov. Ak by si ho ulieval, benefitom sa môže stať strata zraku.
Miniatúrna továreň je však pomerne hlučná. Domáci pán neželaný efekt rieši púšťaním rádia na plné pecky. Silný odor pálenky sa tak mieša s praskotom dreva pod kotlom a ujúkaním slovenských dychoviek do éteru. Čo tam po tom, že z komína vanie dym, hoci jar sa neudržateľne blíži, netreba už kúriť a pálenica sa tak dá odhaliť jediným pohľadom upreným k nebu. „Keby niečo, pálim staré veci po zime,“ upokojuje dodávateľ odberateľa.
Treba zachovávať maximálnu ostražitosť. Nemusíte byť sudca, aby vám na dvere zaklopala NAKA. Stačí byť milovníkov slovenského národného moku a zaťukajú uniformovaní príslušníci colného úradu. Neprajní susedia sú doménou nášho vidieka. Nič to, že aj z ich domov a ostatných okolitých budov sa kúdolí z komínov. S výnimkou svätostánku...
Takýto rázovitý obrázok je už pár desaťročí minulosťou. Od 1. apríla však krajina pod Tatrami bude musieť čeliť zvýšeniu spotrebnej dani z liehu až o 30 percent. Vstane z tlejúcej pahreby pálenie načierno? Tak či onak, našinca vyjde jeho osobná opica drahšie.
Nonstop prevádzka
Z myjavského viaduktu, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, vidno tehlovú prízemnú budovu. Takisto by sa mohla hrdiť titulom pamiatky, pretože sa tu kedysi nachádzala pálenica. Vlastne aj dnes. Prevádzkujú ju manželia Švancarovci. Jedinú zachovanú pálenicu v Myjave odkúpili pred tromi rokmi a kompletne zrekonštruovali. Jej interiéru dominuje farba medi. Srdcom je destilačný aparát Arnold Holstein a kot...
Zostáva vám 85% na dočítanie.