Josef Šípoš za výrobu konopných mastí dostal trest 20 rokov, neskôr mu ho súd znížil na 15 a ešte k tomu prepadnutie majetku. V stredu 26. apríla sa tento silne medializovaný prípad dostane opäť na pojednávanie. Čo od neho očakávate ako obhajca obvineného?
Na tom poslednom prvýkrát v histórii Slovenska detailne vypovedal chemik analytik. Rozobral postup Kriminalisticko-expertízneho ústavu pri analýze drogy. Dokázal, že znalec ju zle vážil i vyhodnocoval. Už raz nám súd rozhodnutie vrátil, aby sa bližšie zistila gramáž. Šípošovi pôvodne rátal 18 kilogramov marihuany, no z toho tretina bola odpad, ktorý sa nachádzal vo vedrách spolu s omietkou a cibuľou. Znalec zároveň nerozlišoval upotrebiteľnú a neupotrebiteľnú časť rastliny.
Pri tomto spore sa akoby obchádzal fakt, že nešlo len o marihuanu, ale tiež o pervitín. Má Šípoš obvinenie aj zaň?
Nie. Ide o trochu chúlostivú záležitosť. Pri nejakej oslave dostal ako dar tabletku pervitínu, aby si užil. Paradoxne ho ráno potom zadržala polícia. Do výrokovej časti spisu sa spomínaná tabletka vôbec nepremietla. Z pohľadu súdu ide o bezvýznamnú vec.
Výšku trestu určuje najmä gramáž?
Rozhodujú dva faktory. Hmotnosť drogy a jej cena. Preukázali sme, že zle bolo vypočítané oboje. A neberie sa vôbec do úvahy, čo s tou drogou má človek v úmysle. Od tohoto konceptu by sme mali upustiť. Lepším modelom by bolo skúšať nielen hmotnosť samotnej drogy, ale hmotnosť účinnej látky v nej. Koncentrácia môže byť rozdielna.
Aplikačná prax je nesprávna?
V našej advokátskej kancelárii sme uvažovali, ako ju uchopiť a komunikovať. Stavili sme na taktiku named and shamed – pomenovať problém a počkať si na zahanbenie z toho, ako hlúpo vyratúvame tresty. Napríklad v Trnavskom kraji nám tvrdia, že najnižšia cena za gram marihuany je 10 eur. Keď si zoberiete iné súdne rozhodnutia z iných regiónov, ceny sa odvíjajú od oveľa nižšej úrovne. Takto sme zistili, že v rokoch 2018 a ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.