StoryEditor

V Bani Nováky došlo k vyhoreniu metánu. Zranilo sa deväť ľudí a štyria sú v kritickom stave

26.04.2023, 18:25
27.04.2023, 09:06
Autor:
TASRTASRprutprut

Hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová potvrdila, že krátko po 17-tej prijali informáciu o tom, že v bani vybuchol plyn a na mieste sa nachádza väčší počet zranených.

V Bani Nováky došlo v stredu podvečer k vyhoreniu metánu. Informujú o tom dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec a polícia. Na mieste sú všetky záchranné zložky. Zdravotní záchranári evidujú viacero zranených.

Hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová potvrdila, že krátko po 17-tej prijali informáciu o tom, že v bani vybuchol plyn a na mieste sa nachádza väčší počet zranených.

Kritický stav

Po nešťastí v bani v Novákoch evidujú deväť zranených. Z toho sú štyria ťažko zranení, ktorí boli prevezení do nemocníc v Bratislave a Košiciach. Ďalší piati pacienti boli ošetrení v bojnickej nemocnici. Informovali o tom štátni tajomníci Ministerstva zdravotníctva Michal Palkovič a Lenka Dunajová Družkovská. V Bani Nováky došlo v stredu podvečer pravdepodobne k zapáleniu a vyhoreniu banského plynu - metánu.

V Univerzitnej nemocnici Bratislava Ružinov sú hospitalizovaní dvaja muži. "Obidvaja pacienti sú zaintubovaní vo veľmi vážnom kritickom stave," načrtol riaditeľ nemocnice Alexander Mayer. Zranení utrpeli hlavne popáleniny tvárovej časti, krku a horných končatín. Mayer ubezpečil príbuzných, že urobia všetko, aby im pomohli.

"V prvom kole nám doniesli troch pacientov, ktorí boli ľahko zranení, popáleniny prvého stupňa na hlave, horná časť trupu, ruky, boli ošetrení a momentálne sú na observačnej hospitalizácii na pozorovaní," povedal riaditeľ bojnickej nemocnice Peter Glatz. Štvrtý zranený mal popáleniny druhého stupňa aj sa nadýchal splodín, je hospitalizovaný na ARO. "Posledný piaty prípad bol baník, ktorý prvý utekal z bane. Vyzerá, že len sa nadýchal splodín, práve ho vyšetrujú," doplnil.

Prvé hlásenie o udalosti v bani dostali záchranári o 17:24, priblížil riaditeľ Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Bratislava Július Pavčo. "Bližší počet osôb nebol špecifikovaný, ale bolo hlásené, že minimálne štyria a viac. Udalosť bola okamžite vyhodnotená ako udalosť s hromadným postihnutím," uviedol. Na miesto vyslali pozemné ambulancie zdravotnej služby a vrtuľníky.

Pavčo ocenil prácu operátorov aj spoluprácu s ministerstvom a nemocnicami. "V priebehu dvoch hodín a desiatich minút sa nám podarilo v rámci spolupráce všetkých týchto zložiek dopraviť pacientov spod zeme až do zdravotníckych zariadení, čo považujeme za úžasný výkon," zhodnotil.

Štátna tajomníčka priblížila, že ministerstvo je od prvého okamihu v kontakte s riaditeľmi všetkých nemocníc. "Pacienti boli prioritne transportovaní a hospitalizovaní v nemocniciach, kde sú popáleninové oddelenia," vysvetlila. V Bojniciach bol vzhľadom na nahlásenie viacerých pacientov s ťažkými poraneniami aktivovaný aj traumatologický plán, ktorý neskôr odvolali.

Štyria z ôsmich zranených z nováckej bane sú v kritickom stave a záchranárske vrtuľníky ich previezli v umelom spánku do nemocníc. Informovala o tom hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová.

image

Najznámejší uhoľný región na Slovensku bude už na jeseň kúriť ekologickejšie

Na miesto smerujú štyri posádky leteckých záchranárov z Nitry, Banskej Bystrice, Trenčína a Žiliny, potvrdila za Vrtuľníkovú záchrannú zdravotnú službu ATE Zuzana Turočeková.

Polícia neskôr na sociálnej sieti informovala, že v podzemí došlo pravdepodobne k vyhoreniu metánu, pričom na mieste hlásili viacero zranených osôb. "Bližšie informácie poskytneme, až keď nám to situácia na mieste udalosti dovolí," doplnila polícia.

Informáciu o vyhorení metánu v podzemí potvrdil i Mikulec s tým, že všetky záchranné zložky sú podľa neho na mieste. V plnom nasadení sú aj zložky Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trenčíne, v pohotovosti sú aj hasiči.

Na mieste boli politici

Reakcie politikov na neštastie v Novákoch

Na mimoriadnu udalosť v nováckej bani reagovali na sociálnych sieťach viacerí politici. Niektorí ich predtým doobeda aj navštívili.
Bane navštívil v stredu predseda hospodárskeho výboru parlamentu Peter Kremský (OĽANO). Poukázal, že práve na mieste, kde sa spolu s kolegami pohybovali, došlo k nešťastiu. "Veľmi ma to mrzí, že napriek všetkým bezpečnostným opatreniam, ktorých sme boli sami svedkami, sa stávajú takéto nehody," povedal s tým, že všetkým želá skoré uzdravenie.
V bani bol aj podpredseda opozičnej strany SaS Karol Galek. Poďakoval banskej záchrannej službe za pohotovú reakciu pri zásahu pod povrchom.

Šéf opozičného Smeru-SD Robert Fico poprosil vládnych politikov, ktorí šli na mieste nešťastia, aby venovali všetko možné úsilie podpore rodinám zranených baníkov. "Z mojich skúseností môžem potvrdiť, že to je to najužitočnejšie, čo môžu v danej chvíli urobiť," podotkol.
Podporu všetkým raneným a ich rodinám vyjadril líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini. "Pevne verím, že sa záchranným zložkám podarí situáciu čo najskôr stabilizovať," uviedol.
"Naše myšlienky a modlitby sú s nimi a ich príbuznými a blízkymi," reagoval poslanec parlamentu Juraj Šeliga (nezaradený). Za baníkov sa modlí aj poverená vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí). Veľa síl pri záchranných prácach zaprial baníkom a záchranárom aj poslanec parlamentu za hnutie Sme rodina Miloš Svrček.
K celej udalosti sa vyjadrili aj primátorky neďalekých miest. "Je mi nesmierne ľúto, že región Hornej Nitry opäť prežíva tragédiu, pri ktorej sa ťažko zranili baníci v Bani Nováky," uviedla primátorka Handlovej Silvia Grúberová. Raneným a ich blízkym vyjadrila podporu a spolupatričnosť.
Primátorka Prievidze Katarína Macháčková poukázala na to, že správa o nehode v bani zasiahla v stredu podvečer celú Hornú Nitru. "Všetci sme v týchto chvíľach myšlienkami so zranenými a ich rodinami," reagovala.
V Bani Nováky došlo v stredu podvečer pravdepodobne k zapáleniu a vyhoreniu banského plynu - metánu, evidujú viacero zranených.

Na miesto výbuchu v Bani Nováky včera prišiel dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman spolu s premiérom Eduardom Hegerom.

"Na mieste výbuchu zasahujú všetky záchranné zložky vrátane Banskej záchrannej služby. Dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman už smeruje na miesto nešťastia, rovnako tak predseda Hlavného banského úradu Erich Veselényi," doplnil včera tlačový odbor rezortu hospodárstva.

K situácii sa už vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová. "Z Bane Nováky prišla dnes podvečer správa o ďalšej tragickej nehode v tomto ťažko skúšanom regióne. Verím, že všetci pracovníci, ktorí utrpeli zranenia pri vyhorení metánu v bani budú v poriadku. Veľká vďaka patrí záchranárom z Banskej záchrannej služby, ktorí zranených dostali na povrch a odovzdali do rúk zdravotníkom. Zraneným mužom prajem, aby sa z nemocnice mohli vrátiť čím skôr k svojim rodinám a blízkym," povedala Čaputová.

Video: Vyjadrenie štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky Karola Galeka:

Situácia v podzemí

Situáciu v podzemí v Bani Nováky aktuálne monitorujú záchranári z Hlavnej banskej záchrannej stanice. Na mieste nešťastia robia potrebné úkony aj vyšetrovatelia polície. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva hospodárstva Mária Pavlusík s tým, že bezodkladne zriadia vyšetrovaciu komisiu pod vedením Obvodného banského úradu Banská Bystrica. Inšpektori sú už na mieste. Vyšetrovacia komisia začne vyšetrovanie priamo v bani hneď, ako to umožní situácia.

Podľa predbežných zistení došlo na mieste k náhlemu a nečakanému vyhoreniu metánu, nie k výbuchu, ozrejmil poverený minister hospodárstva Karel Hirman. Podľa rezortu teda nedošlo k výrazným poškodeniam bane. Dvaja zo zranených baníkov sú poľskej a jeden ukrajinskej národnosti. Rodiny zranených baníkov už informovali o situácii.

V čase nešťastia sa v bani podľa rezortu hospodárstva nachádzalo celkovo desať ľudí. "Vyšetrovanie bude prebiehať podľa zákona," uviedol Hirman.

Popáleniny

Osem zranených, ktorí utrpeli popáleniny, si vyžiadala mimoriadna udalosť, ku ktorej došlo v stredu o 16:30 na stenovom porube v bani v Novákoch. Informovala o tom tlačová hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza Adriana Siváková.

Na pracovisku sa v čase udalosti podľa nej nachádzalo deväť zamestnancov. "Zraneným zamestnancom bola okamžite poskytnutá prvá pomoc a vyfárali z podzemia, kde im bolo poskytnuté lekárske ošetrenie, v závislosti od rozsahu zranenia a boli hospitalizovaní," uviedla Siváková.

Všetci zamestnanci, ktorí sa nachádzali na uvedenom stenovom porube a na ďalších pracoviskách v tejto časti nováckej bane, z podzemia podľa nej bezpečne vyfárali.

image

Slovenskí jadroví hráči mohutne investujú do slnka. V hre sú tri lokality a rekordne veľká elektráreň

"Prieskum pracoviska aktuálne zabezpečujú dve čaty banských záchranárov z Hlavnej banskej záchrannej stanice v Prievidzi. Príčiny a okolnosti vzniku mimoriadnej udalosti zatiaľ nie sú známe. Budú predmetom vyšetrovania komisie Obvodného banského úradu v Banskej Bystrici, ktorá po záchranárskom prieskume fára na pracovisko," priblížila ďalej Siváková.

K mimoriadnej udalosti došlo na produktívnom pracovisku, na komplexne mechanizovanom stenovom porube 102 001-95 prvého predáka Milana Vrabca, prevádzkujúcom v revitalizovanom druhom úseku na prvom horizonte Bane Nováky. Stenový porub, nachádzajúci sa v hĺbke 200 metrov pod povrchom s dennou kapacitou ťažby nad 1000 ton uhlia, zabezpečuje ťažbu uhlia od februára tohto roka.

Vyšetrovanie

Situácia po nešťastí v bani v Novákoch je stabilizovaná. Požiar momentálne hasia, na miesto príde banská komisia. Vec bude prešetrovať aj krajská prokuratúra. Na brífingu v Novákoch to v stredu oznámil dočasne poverený premiér Eduard Heger.

Dodal, že všetky osoby po zranení vyšli z bane. Prešli pri tom dva kilometre peši od miesta vzplanutia. Podľa rezortu hospodárstva pri udalosti nedošlo k výrazným poškodeniam bane.

Trenčianski krajskí policajti na sociálnej sieti informovali, že vyšetrovateľka začne trestné stíhanie vo veci prečinu všeobecného ohrozenia. "Príčiny a okolnosti tejto udalosti budú predmetom vyšetrovania," podotkli policajti.

Dvaja zo zranených baníkov sú poľskej a jeden ukrajinskej národnosti. Rodiny zranených baníkov už informovali o situácii.

"Metán je bez farby, chuti a zápachu. Bola to okamžitá situácia, (baníci, pozn. autor) to nemohli predpokladať," vyhlásil riaditeľ Hlavnej banskej záchrannej stanice Stanislav Paulík.      

image

Gigant odložil dane, aby mal na mzdy. Situácia sa však dramaticky mení, tvrdí pre HN šéf elektrární

K vyhoreniu metánu v tejto bani podľa neho nedochádza, na prvom horizonte ide o atypický vývoj. "Nováky sú zaradené ako plynujúca baňa, ale prvý horizont zriedkavo, má nízke koncentrácie. Išlo o prudké vyhorenie metánu," ozrejmil.

Do Bane Nováky sfáral vo štvrtok ráno tím vyšetrovacích inšpektorov pod vedením Obvodného banského úradu v Banskej Bystrici. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva hospodárstva Mária Pavlusík s tým, že záchranári už v bani ukončili práce a stabilizovali situáciu na mieste nehody.

"Vyšetrovanie banských inšpektorov bude prebiehať nestranne a odborne, striktne podľa zákona. Ministerstvo hospodárstva poskytne inšpektorom všetku potrebnú podporu a súčinnosť, ktorú budú potrebovať," zdôraznil dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman.

01 - Modified: 2023-04-26 13:36:39 - Feat.: 1 - Title: Hornonitrianski baníci plánujú v tomto roku vyťažiť 780-tisíc ton uhlia 02 - Modified: 2023-04-21 22:07:11 - Feat.: 1 - Title: Najznámejší uhoľný región na Slovensku bude už na jeseň kúriť ekologickejšie 03 - Modified: 2023-04-12 17:26:30 - Feat.: 1 - Title: Slovensko ide proti prúdu. Uhoľné bane majú cenu zlata, Nemci a Číňania vytlačili dopyt a cenu do extrémov
01 - Modified: 2023-09-29 13:12:31 - Feat.: - Title: Pri explózii v Pakistane prišlo o život viac ako 50 ľudí, počty stále rastú 02 - Modified: 2023-09-26 18:17:18 - Feat.: - Title: Výbuch v Náhornom Karabachu si podľa úradov vyžiadal 125 mŕtvych a stovky zranených 03 - Modified: 2023-09-26 14:32:16 - Feat.: - Title: Dve explózie vo Švédsku si vyžiadali zranených, vojna gangov naberá na sile 04 - Modified: 2023-09-26 07:21:56 - Feat.: - Title: Výbuch v Náhornom Karabachu si vyžiadal 20 mŕtvych a 290 ranených 05 - Modified: 2023-09-21 11:01:34 - Feat.: - Title: Hamran vyjadril sústrasť v súvislosti s tragédiou pri zásahu polície v Ostrihome
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
02. október 2023 06:20