Prezidentka Zuzana Čaputová. FOTO: Reuters
StoryEditor

Prezidentka vymenuje vládu odborníkov v týždni od 15. mája, viesť ju bude Ódor. Tím už je zostavený

07.05.2023, 17:41
Autor:
TASRTASR

O menách budem najskôr informovať predsedov politických strán a následne verejnosť, povedala prezidentka Zuzana Čaputová. Malo by sa tak stať v najbližších dňoch.

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenuje úradnícku vládu v týždni od 15. mája. Predsedom vlády odborníkov bude viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor. Tím vlády odborníkov je už zostavený. Hlava štátu to oznámila počas nedeľného vyjadrenia pre médiá.

"O menách budem najskôr informovať predsedov politických strán a následne verejnosť," povedala prezidentka. Malo by sa tak stať v najbližších dňoch. Podotkla, že do predčasných parlamentných volieb zostáva takmer pol roka. Je to podľa nej dosť dlhý čas na to, aby úradnícka vláda stabilizovala situáciu a priviedla Slovensko k predčasným voľbám.

image

Sledujeme online: Čaputová potvrdila, že vymenuje úradnícku vládu. Novým premiérom bude ekonóm Ódor

Zdôraznila, že hlavným kritériom pri výbere členov novej vlády bola odbornosť. "Zároveň boli výlučne vyberaní ľudia, ktorí nebudú kandidovať v najbližších parlamentných voľbách. Inak povedané, cieľom je nezvýhodniť žiadnu z politických strán v prebiehajúcej predvolebnej súťaži," dodala. Zároveň vyzvala politikov, aby nešírili "dezinformácie o progresívnom puči alebo americkej ambasáde a iné klamstvá".

Prezidentka považuje rozhodnutie vymenovať úradnícku vládu po minulotýždňových udalostiach za jediný možný krok. "Návrhy premiéra Eduarda Hegera na tomto mojom rozhodnutí už nemohli nič zmeniť," uviedla. Zopakovala, že vládu odborníkov nevymenovala skôr preto, lebo Hegerov kabinet mal pripravené viaceré návrhy zákonov týkajúce sa plánu obnovy, riešenia energetickej krízy, pomoci samosprávam a ľuďom najpostihnutejším chudobou.

Heger predpoludním informoval o tom, že požiadal prezidentku o zbavenie poverenia viesť vládu. Rozhodol sa tak po tom, ako koncom týždňa ohlásili odchod z vlády ministri Samuel Vlčan i Rastislav Káčer a prezidentka neprijala ani jeden z jeho návrhov, ktoré považoval za stabilnejšie než vymenovanie úradníckej vlády.

image

Eduard Heger považuje za nezmysel pokúšať sa o skorší termín volieb. Žiada to Smer

Hlava štátu potom v Prezidentskom paláci prijala najskôr predsedu Národnej rady Borisa Kollára (Sme rodina) a potom aj Hegera. Ten po prijatí u prezidentky potvrdil, že hlava štátu prijala jeho žiadosť o zbavenie poverenia viesť vládu. "V najbližších dňoch budem mať s pani prezidentkou ďalšie stretnutie," dodal.

Čaputová uviedla, že vrátenie poverenia nemá zatiaľ žiadne právne účinky. "Jeho vláda vrátane všetkých poverených ministrov musí pôsobiť dovtedy, kým nevymenujem vládu odborníkov," povedala.

Parlament vyslovil nedôveru Hegerovej vláde vlani v decembri. Prezidentka kabinet dočasne poverila vládnutím do septembrových predčasných parlamentných volieb. Okrem Vlčana a Káčera dočasný kabinet už skôr opustili minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) a minister financií a líder OĽANO Igor Matovič.

01 - Modified: 2023-05-15 09:34:42 - Feat.: 1 - Title: Ľudovít Ódor: Na premiéra má o jednu kvalifikáciu viac ako Mikuláš Dzurinda (profil) 02 - Modified: 2023-05-07 20:17:22 - Feat.: 1 - Title: Sledujeme online: Čaputová potvrdila, že vymenuje úradnícku vládu. Novým premiérom bude ekonóm Ódor 03 - Modified: 2023-05-07 13:18:02 - Feat.: 1 - Title: KDH verí, že prezidentka bude nadstranícka. Alianca tvrdí, že Heger mal skončiť v už decembri
01 - Modified: 2023-05-17 14:01:53 - Feat.: - Title: Prezidentka bude o výmene šéfa SIS rokovať s premiérom 02 - Modified: 2023-05-17 12:33:05 - Feat.: - Title: Brífing predsedu vlády Ľudovíta Ódora a ministra financií Michala Horvátha 03 - Modified: 2023-05-17 11:04:46 - Feat.: - Title: Rada Európy chráni hodnoty, ktoré sú základom mieru v Európe, vyhlásila prezidentka Čaputová 04 - Modified: 2023-05-17 08:53:52 - Feat.: - Title: Heger vyzval poslancov, ktorí nemajú kryté svoje návrhy, aby ich stiahli 05 - Modified: 2023-05-16 19:05:39 - Feat.: - Title: Na Islande sa začal summit Rady Európy, prvý po 18 rokoch. Sme v dobrom klube, tvrdí Čaputová
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
17. máj 2023 19:03