Predseda vlády Ľudovít Ódor. FOTO: TASR/Úrad vlády SR
StoryEditor

Premiér Ódor hľadá konsenzus kvôli politickým krokom, ktoré majú pokračovať aj po voľbách, tvrdí Hrabko

03.06.2023, 07:14
Autor:
TASRTASR

Premiér Ľudovít Ódor je zodpovedný nie len za programové vyhlásenie, ale aj za samotný chod krajiny. Preto pozval niektoré politické strany aj na stretnutie k Rázsochám a Plánu obnovy, konštatoval Juraj Hrabko.

Premiér Ľudovít Ódor na vládnutie nepotrebuje nevyhnutne podporu politických strán zastúpených v parlamente. Na stretnutiach s politickými lídrami však hľadá konsenzus na politických krokoch, ktoré by mohli mať kontinuitu aj po parlamentných voľbách. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

Vláda odborníkov vznikla na základe poverenia prezidentkou Zuzanou Čaputovou a vládnuť môže aj bez dôvery parlamentu. Ak ale nemajú byť rozhodnutia a kroky kabinetu po voľbách negované novou vládou, podľa Hrabka je rozumné vopred ich konzultovať so stranami, ktoré majú šancu v budúcom parlamente byť.

image

ZMOS nezíska právo veta. Rozumná vláda ho však obchádzať nebude, tvrdí publicista

"Premiér Ódor je zodpovedný nie len za programové vyhlásenie, ale aj za samotný chod krajiny. Preto pozval niektoré politické strany aj na stretnutie k Rázsochám a Plánu obnovy," konštatoval Hrabko. Za rovnako dôležitú tému považuje eurofondy a kroky, ktoré znížia stratu v dôsledku ich nedočerpania.

Zodpovednosti sa podľa neho premiér nezbavuje. "Rozhodnúť bude musieť on, ale je správne, že takéto veci konzultuje. Aby kontinuita krokov terajšej úradníckej vlády a potom novej vlády, ostala zachovaná," uviedol Hrabko.

Na margo garancií férových a spravodlivých volieb Hrabko povedal, že právna úprava dnes umožňuje politickým stranám nominovať svojich členov do volebných komisií, fotiť si jednotlivé zápisnice a vytvárať tak účinnú krížovú kontrolu. "Ak si bude každý plniť povinnosti tak, ako má, tak sa v tejto chvíli falšovania volieb neobávam."

image

Kostlivcov môžu odhaliť rýchle audity v rezortoch, tvrdí publicista Hrabko. Za vládu zodpovedá prezidentka

Hrabko reagoval aj na spojenie mimoparlamentných strán Modrí-ES Mikuláša Dzurindu s Mostom-Híd 2023. Myslí si, že obidva subjekty zvýšili svoje šance. "Nakoniec, čo mal Most – Híd urobiť, keď sa rozhodol odísť z Aliancie? Samostatne by nemal šancu, rovnako samostatne by nemal šancu ani Dzurinda," skonštatoval Hrabko s tým, že strany majú stále priestor rokovať aj o spolupráci s ďalšími politickými subjektami.

Hrabko zhodnotil i konferenciu Globsec za účasti viacerých hláv štátov. Podľa neho priniesla Bratislave množstvo publicity vo významných svetových médiách. Veľký politický význam vidí aj v stretnutí slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. "Pri takýchto stretnutiach zvyčajne ide o dve veci, jedny sú verejne prezentované a druhé, dôležitejšie, verejnosť nevidí, to sú rokovania v zákulisí. Aj tie sú veľmi potrebné," uzavrel.

01 - Modified: 2023-06-01 19:42:27 - Feat.: 1 - Title: Premiér mal možnosť hovoriť so Zelenským. Summit EPC je najmä o rozhovoroch a rokovaniach lídrov 02 - Modified: 2023-06-03 22:01:28 - Feat.: 1 - Title: Riziko nového rozpočtu: Hrozí recesia a strata 20-tisíc pracovných miest, hovorí pre HN šéf Rozpočtovej rady 03 - Modified: 2023-05-31 21:24:49 - Feat.: 1 - Title: Reforma súdnej mapy prinesie vznik mestských i troch správnych súdov, nadväzuje na ňu plán obnovy
01 - Modified: 2023-09-21 21:09:19 - Feat.: - Title: Fica sa dotklo, ako Šimečka označil jeho kolegov. Nie kumpáni, ale oligarchovia, opravil sa šéf PS 02 - Modified: 2023-09-19 18:43:32 - Feat.: - Title: Štát sa musí zbaviť papiera a vytýčiť si jasné ciele. IT sektor bude čeliť až existenčným hrozbám 03 - Modified: 2023-09-19 10:06:27 - Feat.: - Title: Predvolebný HNClub s lídrami strán: Smerujeme k ďalším predčasným voľbám, tvrdí Fico 04 - Modified: 2023-09-18 12:00:00 - Feat.: - Title: 25-ročný človek, ktorý sa po škole nevráti na Slovensko, stojí štát viac ako 2 a pol milióna eur, hovorí predsedníčka študentskej rady 05 - Modified: 2023-09-17 17:14:39 - Feat.: - Title: Podľa najnovšieho prieskumu by voľby vyhral Smer-SD. Matovičova koalícia by sa do parlamentu nedostala
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
23. september 2023 07:14