Ivan Fiačan. FOTO: TASR /Martin Baumann
StoryEditor

Ústavný súd rozhodol o paragrafe 363, Čaputovej nevyhovel

21.06.2023, 13:10
21.06.2023, 14:23
Autor:
TASRTASR

Rozhodol o tom v stredu Ústavný súd, keď nevyhovel návrhu skupiny poslancov a prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorí paragraf na súde napadli.

Paragraf 363 Trestného poriadku nie je v rozpore s ústavou. Rozhodol o tom v stredu Ústavný súd, keď nevyhovel návrhu skupiny poslancov a prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ktorí paragraf na súde napadli. Rozhodnutie pléna Ústavného súdu oznámil jeho predseda Ivan Fiačan.  

Paragraf umožňuje generálnemu prokurátorovi zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon. 

"Napadnuté ustanovenia, resp. rozhodnutia generálneho prokurátora vydané na ich základe, nezasahujú do súdnej moci, nenahrádzajú účinky rozhodnutia sudcu pre prípravné konanie vlastnými rozhodnutiami, neodnímajú účinky súdnym rozhodnutiam, v rozsahu limitov ich použitia, ktoré Ústavný súd v náleze uviedol, predstavujú ústavne akceptovateľný zásah do právnej istoty nastolenej právoplatným rozhodnutím policajta alebo prokurátora a napokon ani neporušujú právo na účinné a efektívne vyšetrovanie," povedal Fiačan.

Reakcia Žilinku

Generálny prokurátor Maroš Žilinka rozhodnutie súdu rešpektuje.  "Generálny prokurátor Slovenskej republiky - tak ako vždy - plne rešpektuje rozhodnutia súdov vrátane dnešného rozhodnutia Ústavného súdu Slovenskej republiky," uviedol Žilinka vo vyjadrení, ktoré sprostredkovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Zuzana Drobová.

Daný opravný prostriedok je podľa súdu poistkou dodržania zákona v prípravnej fáze trestného konania, ktorá síce nie je ústavne nevyhnutná, ale ani ústavne nesúladná.

Fiačan poukázal aj na to, že podobný účinok pri zrušení uznesenia o vznesení obvinenia môže vyvolať aj príslušný nižšie postavený prokurátor v riadnom opravnom konaní.

Podanie od prezidentky a skupiny poslancov

Navrhovatelia si podľa predsedu súdu v argumentácii zamieňali  tvrdené aplikačné chyby pri rozhodovaní generálneho prokurátora s ústavným nesúladom predmetnej zákonnej úpravy. Podrobná argumentácia Ústavného súdu bude uvedená v odôvodnení rozhodnutia. 

Sporný paragraf napadla na Ústavnom súde koncom roku 2021 skupina poslancov a v januári tohto roku aj prezidentka.

Poukazovali na to, že takéto rozhodnutie generálneho prokurátora je konečné a nepreskúmateľné, a môže dôjsť ľahko k zneužitiu.

Znenie paragrafu a právomoci, ktorými takto disponuje generálny prokurátor, podľa nich zasahujú neprimerane do nezávislosti súdnej moci. Podnety sa týkali využívania paragrafu 363 generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom. 

 

01 - Modified: 2023-09-27 15:57:27 - Feat.: - Title: Prísne tresty za alkohol za volantom? Súd odmietol návrh na posúdenie ústavnosti časti Trestného zákona 02 - Modified: 2023-09-19 18:40:30 - Feat.: - Title: Súdna rada zvolila dvoch kandidátov na sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva 03 - Modified: 2023-09-18 13:56:50 - Feat.: - Title: Návrh prezidentky je účelový a umelo vytvorený, reaguje Žilinka na podanie na Ústavný súd 04 - Modified: 2023-09-13 09:45:52 - Feat.: - Title: Ústavný súd odmietol sťažnosť Kočnera v prípade odpočúvania porád vo väzbe 05 - Modified: 2023-09-12 14:42:35 - Feat.: - Title: Spor medzi Čaputovou a Žilinkom: Prezidentka sa obrátila na Ústavný súd
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. október 2023 11:16