Predčasné voľby ešte len viseli vo vzduchu a Igor Matovič sa postavil pred médiá a vyzval parlamentných kolegov, aby sa vyhli „populistickým jatkám“. Pár týždňov nato predstavil svoj návrh: 500 eur pre každého, kto by sa zúčastnil na voľbách.
V snahe zapáčiť sa voličovi sa tento rok roztrhlo vrece s pochybnými návrhmi. Ale nie je to špecifikum len posledných parlamentných schôdzí. Absurdné návrhy sa objavovali počas celého obdobia. Politológ Tomáš Koziak sa vyjadril jednoznačne: „Ide o prejav neschopnosti. A hlavne v poslednom období sú to prejavy populizmu, ktoré ovládli poslancov. Každý sa chce pred lídrom strany blysnúť a upútať voličov.“
Otázne tiež je, ako si slovo populizmus vyložiť. „Populizmus zdôrazňuje rozdiel medzi ‚ľudom‘ a ‚elitou‘, pričom ľud považuje za morálne čistý a elitu za principiálne skazenú. V druhom rade hlása odcudzenie elít spôsobom, že nie sú schopné spoznať a riešiť problémy bežných obyvateľov,“ píše politologička Aneta Világi na stránkach Univerzity Komenského.
Slovník cudzích slov zase populizmus definuje ako „úsilie o získanie priazne bez ohľadu na vec samotnú“.
Osobitný pohľad na populizmus má práve Igor Matovič, ktorého z neho najviac obviňujú. Už niekoľkokrát sa pre médiá vyjadril, že pokiaľ si na návrhy politik nájde finančné krytie v rozpočte, nejde o populizmus.
Václav Hřích, analytik agentúry AKO, považuje navrhovanie zákonov, ktoré vzbudzujú pozornosť verejnosti, za hru na voliča: „Sú to tlačovkové návrhy. Také, že sa o nich spraví tlačovka, aby sa upútala pozornosť voličov. Nemusia potom prejsť, ide len o vyslanie signálu. Ak neprejdú, môžu za to druhí. Všetko je to predstavenie pre voliča.“
Nie všetky absurdné návrhy však boli populistické. Niektoré len prišli do pléna za zvláštnych dôvodov alebo okolností.
Zostáva vám 72% na dočítanie.