Meteorologické výstrahy. FOTO: SHMÚ
StoryEditor

Vo viacerých okresoch zvýšili stupeň výstrahy pred búrkami, hrozí povodeň

17.07.2023, 12:35
Autor:
TASRTASR

Búrky s krúpami môžu byť podľa meteorológov sprevádzané prudkým lejakom s úhrnom zrážok od 30 do 50 milimetrov v priebehu 30 minút.

Na celom Slovensku platí v pondelok výstraha pred búrkami. Vo viacerých okresoch ju zvýšili z prvého na druhý stupeň. V niektorých oblastiach hrozí i povodeň z prívalového dažďa. Slovenský hydrometeorologický ústav o tom informoval na svojom webe.

Druhý stupeň výstrahy pred búrkami je vydaný pre celý Žilinský kraj i pre väčšinu okresov Trenčianskeho a Prešovského kraja. Tiež pre okresy Spišská Nová Ves, Rožňava, Gelnica, Rimavská Sobota, Revúca, Brezno a Banská Bystrica.

Búrky s krúpami môžu byť podľa SHMÚ sprevádzané prudkým lejakom s úhrnom zrážok od 30 do 50 milimetrov v priebehu 30 minút. Tiež nárazmi vetra od 70 do 110 kilometrov za hodinu.

V oblastiach, kde je najnižší stupeň výstrahy, hrozia búrky s krúpami a prudkým lejakom s úhrnom zrážok od 20 do 30 milimetrov za 30 minút. Nárazy vetra môžu dosiahnuť rýchlosť od 65 do 85 kilometrov za hodinu. Výstrahy pred búrkami platia v pondelok do 20.00 hod.

V súvislosti s prívalovým dažďom boli vydané prvostupňové hydrologické výstrahy v oblastiach Stredného Považia, Popradu či rieky Torysa. Tiež v okrese Bardejov, Spišská Nová Ves, Gelnica, Levoča a Kysucké Nové Mesto. V okrese Čadca je v tejto súvislosti výstraha druhého stupňa.

Popoludní môžu Slovensko potrápiť aj vysoké teploty. Druhý stupeň výstrahy je vo väčšine okresov Nitrianskeho kraja, tiež v okresoch Michalovce, Veľký Krtíš, Rimavská Sobota, Lučenec a Krupina. Teplota tam môže dosiahnuť 35 stupňov Celzia.

Vo viacerých okresoch Slovenska, s výnimkou Žilinského kraja, platí najnižší stupeň výstrahy pred vysokými teplotami. Vydané sú do 18.00 hod.

01 - Modified: 2026-01-05 19:05:57 - Feat.: - Title: Na východe Slovenska treba počítať so snežením, snehovými jazykmi aj vetrom 02 - Modified: 2026-01-05 09:08:58 - Feat.: - Title: Slovensko malo najchladnejšie ráno tejto zimy, niekde bolo mínus 20 stupňov 03 - Modified: 2026-01-02 07:28:04 - Feat.: - Title: Na Slovensku platia výstrahy pred snehovými závejmi aj pred vetrom 04 - Modified: 2026-01-01 18:35:00 - Feat.: - Title: SHMÚ varuje pred snehovými závejmi, na horách sa môže vyskytovať víchrica 05 - Modified: 2025-12-31 07:23:26 - Feat.: - Title: SHMÚ varuje pred víchricou na horách, snehové jazyky môžu byť až do večera
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
06. január 2026 09:40