FOTO: TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Rozumieme vám, sme v podobnej situácii. Premiér reaguje na výhrady samospráv k vyplateniu nákladov na energie

17.07.2023, 20:30
Autor:
TASRTASR

Vláda im aktuálne vyplatenie 108 miliónov eur na zvýšené náklady na energie sľúbiť nemôže.

Vláda veľmi dobre rozumie situácii, v ktorej sú samosprávy. Tým vládne rozhodnutia zobrali z rozpočtov niekoľko sto miliónov eur a vláde podobne zvýšili výdavky rozhodnutia parlamentu. V reakcii na vyhlásenia zástupcov samospráv to povedal premiér Ľudovít Ódor. Na Slovensku podľa neho už dávno nebola vláda, ktorá by tak intenzívne rokovala so samosprávami, no aktuálne im vyplatenie 108 miliónov eur na zvýšené náklady na energie sľúbiť nemôže.

image

Slovensko má v rámci EÚ záujem na rozvoji obchodu s Latinskou Amerikou, vyhlásil Ódor

Žiaľ, v tomto stave, keď máme nad rámec rozpočtu vyplatiť vyše 700 miliónov eur, nevieme prisľúbiť tieto peniaze, keďže možno na jeseň potom nebude na dôchodky alebo na zdravotnú starostlivosť," povedal Ódor. Samosprávy podľa neho vláda poprosila o zdržanlivý postoj do 15. augusta. Vtedy by mali byť k dispozícii údaje o aktuálnom stave štátneho rozpočtu.

Niektoré združenia samospráv podľa premiéra tieto veci pochopili, iné začali problém intenzívne politizovať. Ódor dodal, že je kedykoľvek k dispozícii, aby sa vrátili k rokovaciemu stolu. "Žiaľ, ani ja nemám tlačiareň na peniaze a v rámci súčasných rozpočtových možností nie je možné zvýšiť pomoc pre samosprávy," dodal.

01 - Modified: 2025-12-02 11:50:06 - Feat.: - Title: Dobrovoľnosť potrebuje mantinely 02 - Modified: 2025-11-23 10:44:19 - Feat.: - Title: Tomáš odmietol zvýhodnenie samospráv v zákone o sociálnych podnikoch. Bude to rovnaké pre všetkých, vraví 03 - Modified: 2025-11-13 15:48:56 - Feat.: - Title: Konsolidácia zasiahne aj samosprávy. V budúcom roku prídeme o takmer 600 miliónov eur, upozorňuje Božik 04 - Modified: 2025-11-11 16:49:44 - Feat.: - Title: Pellegrini podpísal zákon, podľa ktorého budú môcť samosprávy trvalo využívať rezervný fond na bežné výdavky 05 - Modified: 2025-11-07 14:31:09 - Feat.: - Title: Samosprávy žiadajú zrušiť maximálny počet lôžok v sociálnych zariadeniach
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. december 2025 20:31