Chate v Lehote pod Vtáčnikom v okrese Prievidza. FOTO: TASR/HaZZ v Trenčíne
StoryEditor

Na chate v Lehote pod Vtáčnikom malo dôjsť k výbuchu. Zranilo sa deväť osôb

25.07.2023, 10:34
Autor:
TASRTASR

Na mieste zasahovalo 15 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru z Prievidze a Trenčína s piatimi kusmi techniky, ako i dobrovoľní hasiči s jedným kusom techniky.

Na chate v Lehote pod Vtáčnikom v okrese Prievidza malo dôjsť v utorok ráno k výbuchu plynu. Zranilo sa deväť osôb. Na mieste zasahovali hasiči i záchranári, potvrdil hovorca hasičov v Trenčianskom kraji Marián Petrík.

Výbuch plynu v objekte hasičom nahlásili po 8.30 h. "Objekt je dvojpodlažný a s rozmermi šesť krát desať metrov. Polovica chaty by mala byť zrútená. Na mieste udalosti sa nachádzalo 13 osôb, traja dospelí a desať detí," uviedol Petrík.

Počet zranených sa podľa neho postupne upravoval, malo by ísť o deväť zranených. Rozsah zranení Petrík nevedel upresniť.

Operačné stredisko Záchrannej zdravotnej služby na miesto vyslalo pozemných aj leteckých záchranárov. "Záchranárske tímy ošetrili spolu deväť zranených - dvoch dospelých a sedem detí. Dospelí utrpeli ľahšie až stredne ťažké poranenia," uviedla pre TASR hovorkyňa OS ZZS Alena Krčová. Detaily k zdravotnému stavu detí vzhľadom na ich vek uviesť podľa svojich slov nemôže. "Po ošetrení boli všetci prevezení do nemocníc v Banskej Bystrici, Bojniciach, Topoľčanoch a Trenčíne," ozrejmila.

K výbuchu na horskej chate vyslali dva záchranárske vrtuľníky z Banskej Bystrice a Bratislavy. Ako prvý vzlietol vrtuľník z Banskej Bystrice. "Keďže zranení sa nachádzali na mieste, kde nebolo možné pristáť, lekár bol spustený k miestu nehody na lane pomocou palubného navijaka. Na mieste sa nachádzalo deväť zranených, ktorí už boli v starostlivosti pozemných záchranárov," priblížila Zuzana Turočeková z Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby Air - Transport Europe.

Lekár si podľa nej do svojej starostlivosti prevzal najťažšie zranenú osobu, 11-ročné dievča českej národnosti, ktoré utrpelo poranenia tváre. Po ošetrení a preložení na palubu vrtuľníka bolo dievča v stabilizovanom stave pri vedomí previezli do Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici. "Medzičasom smeroval na miesto udalosti druhý vrtuľník zo strediska Bratislava. Jeho posádka po prílete ošetrila 45-ročnú ženu českej národnosti s poranením hornej končatiny a viacerými povrchovými zraneniami. V stabilizovanom stave bola vrtuľníkom prevezená do nemocnice v Banskej Bystrici," doplnila Turočeková.

Na mieste zasahovalo 15 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru z Prievidze a Trenčína s piatimi kusmi techniky, ako i dobrovoľní hasiči s jedným kusom techniky. Na mieste pomáhali zdravotní záchranári a leteckí záchranári s dvoma vrtuľníkmi, dodal Petrík.

Polícia na sociálnej sieti informovala, že na mieste došlo k výbuchu plynového sporáku, ktorý bol napojený na plynovú bombu. Udalosť sa podľa nej stala na chate v horolezeckom tábore. "Policajti sú na mieste a dokumentujú miesto činu. Bližšie informácie poskytneme neskôr," uviedli.

01 - Modified: 2023-09-19 09:00:00 - Feat.: - Title: Odpadu toľko, že z Prievidze sa mohla stať naozaj diera. Pri meste našli rádioaktívny materiál, toxické látky aj výbušniny 02 - Modified: 2023-08-28 11:13:40 - Feat.: - Title: Mesto Prievidza dofinancuje prevádzku MHD sumou viac než 400-tisíc eur 03 - Modified: 2023-07-26 08:09:45 - Feat.: - Title: Polícia začala v súvislosti s výbuchom na chate pri Prievidzi trestné stíhanie 04 - Modified: 2023-07-25 11:52:31 - Feat.: - Title: Zranené sú aj české deti, boli na horolezeckom tábore. Pri Prievidzi sa kvôli výbuchu plynu zrútila časť domu 05 - Modified: 2023-07-07 17:57:59 - Feat.: - Title: Na ropnej plošine v Mexickom zálive vybuchol plyn, nezvestní sú traja ľudia
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
23. september 2023 10:42