Ján Slota. FOTO: HN/Peter Mayer
StoryEditor

Svedok z korupčnej kauzy Slotu stále nepozná trest, súd mal k dohode výhrady

31.07.2023, 12:24
Autor:
TASRTASR

Podnikateľ v roku 2010 zavinil dopravnú nehodu, pri ktorej zahynula jedna osoba a ďalší účastníci sa zranili.

Obvinený Vladimír Machaj, ktorý sa mal dopustiť prečinu podplácania a v tejto súvislosti vypovedal ako svedok v korupčnom procese s exšéfom SNS a bývalým primátorom Žiliny Jánom Slotom, stále nepozná svoj trest.

Špecializovaný trestný súd, pracovisko Banská Bystrica v pondelok na verejnom zasadnutí prerušil konanie o dohode o vine a treste medzi ním a Úradom špeciálnej prokuratúry.

Ako samosudca reagoval, výhrady má predovšetkým k dohodnutému trestu, ktorý je podľa neho neprimerane nízky.

Prokurátor navrhol pre Machaja trest odňatia slobody vo výmere 16 mesiacov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu v trvaní jedného roka. Keďže obe strany prejavili záujem dohodnúť sa, ŠTS zasadnutie prerušil, kým sa dohoda neupraví v zmysle výhrad, a teda prísnejšieho trestu.

Podnikateľ Machaj v roku 2010 zavinil dopravnú nehodu, pri ktorej zahynula jedna osoba a ďalší účastníci sa zranili.

Prvostupňový Okresný súd v Liptovskom Mikuláši ho odsúdil na nepodmienečný trest. Zmiernenie trestu na žilinskom odvolacom súde mal pre neho za úplatok vybavovať Slota u vtedajšieho sudcu, právoplatne odsúdeného Pavla Polku. Machaj napokon obišiel s podmienkou.

Prokurátor ÚŠP obžaloval Slotu z účastníctva na zločine prijímania úplatku formou pomoci. Podľa obžaloby prijal v dvoch skutkoch úplatky pre žilinského exsudcu Polku. Vychádzajúc z výpovede Machaja malo ísť o úplatky vo výške 5-tisíc a 10-tisíc eur.

Slota tvrdil, že je nevinný. ŠTS ho v júni neprávoplatne odsúdil na dvojročný podmienečný trest odňatia slobody so skúšobnou dobou v trvaní štyroch rokov.

Ako vtedy samosudca zdôvodnil, korupčnú trestnú činnosť tak, ako uvádzala obžaloba, sa nepodarilo preukázať. Chýbali jednoznačné dôkazy. Preukázalo sa však zasahovanie do nezávislosti súdu a jeho ovplyvňovanie.

Polku v roku 2021 odsúdil ŠTS za pokračovací zločin prijímania úplatku. Na základe dohody o vine a treste dostal trojročný podmienečný trest so skúšobnou dobou piatich rokov a finančný trest 150-tisíc eur.

Ako však v júni pre médiá uviedol, dohodu údajne uzavrel pod nátlakom a chystá právne kroky, aby došlo k obnove konania.

01 - Modified: 2023-09-25 13:12:17 - Feat.: - Title: Pokračuje proces s exposlankyňou Smeru Roškovou v kauze agrodotácií, vypovedali dve svedkyne 02 - Modified: 2023-09-08 14:03:02 - Feat.: - Title: Korupčná kauza Dobytkár pokračovala vykonávaním listinných dôkazov 03 - Modified: 2023-09-01 08:29:42 - Feat.: - Title: V pondelok by mal pokračovať súdny proces s guvernérom NBS Kažimírom 04 - Modified: 2023-08-30 10:08:02 - Feat.: - Title: Svedok z korupčnej kauzy Jána Slotu dostal za podplácanie podmienečný trest 05 - Modified: 2023-08-26 11:38:33 - Feat.: - Title: Prokurátor navrhuje vzatie obvineného advokáta Františka Poláka do väzby
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
25. september 2023 17:16