Na snímke obžalovaná Vanessa Pútiková prichádza na trestné pojednávanie. FOTO: TASR/Pavol Zachar
StoryEditor

Obžalovaný v kauze zariadenia pre seniorov Iris dostal deväť rokov vo väzbe, asistentka vyviazla s podmienkou

24.08.2023, 11:51
Autor:
TASRTASR

Obaja obžalovaní dostali tiež päťročný zákaz vykonávania ošetrovateľskej, opatrovateľskej alebo obdobnej činnosti.

Obžalovaný Ivan Biháry dostal v kauze zariadenia pre seniorov Iris úhrnný deväťročný trest väzenia. Spoluobžalovaná Vanessa Pútiková dostala trojročný podmienečný trest odňatia slobody so skúšobnou dobou päť rokov. Vinní sú zo zločinu poškodenia zdravia, Biháry aj zo zločinu ohrozovania vírusom ľudskej imunodeficiencie. Vo štvrtok o tom rozhodol Mestský súd Bratislava I. Verdikt nie je právoplatný.

Zákaz vykonávania činnosti

Obžalovaný si má odpykať trest vo väzení s minimálnym stupňom stráženia. Súd mu uložil aj trest prepadnutia veci v podobe mobilného telefónu. Obaja dostali päťročný zákaz vykonávania ošetrovateľskej, opatrovateľskej alebo obdobnej činnosti. Pútiková má okrem probačného dohľadu aj povinnosť zamestnať sa v skúšobnej dobe. Poškodených, ktorí si uplatňujú nárok na náhradu škody, súd odkázal na civilný proces.

V zariadení mali podľa obžaloby klientom indikovať a podávať lieky a liečivá aj napriek tomu, že na to nemali odbornú spôsobilosť. Sudca Branislav Harabin zdôraznil, že obžalovaný vedel o tom, že nemá spôsobilosť podávať lieky. Ivan Biháry mal takisto kontaktovať osoby s cieľom sexuálneho styku za finančnú odmenu. Poškodeným mal zatajiť, že má potvrdenú infekciu vírusom HIV.

image

Štátny šéfanalytik pre HN: Budúca vláda bude musieť ušetriť možno až šesť miliárd eur

"Priamo na pojednávaní sme zahlásili odvolanie, ktoré sa budeme snažiť podrobne zdôvodniť," povedal obhajca obžalovaného Ivan Syrový. Jeho klient na vyhlásení rozsudku nebol prítomný. Obžalovaná si ponechala lehotu na prípadné podanie odvolania.

Prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave Peter Pilár považuje uložený trest za zákonný a založený na vykonanom dokazovaní. Tiež si ponechal lehotu na prípadné podanie odvolania. "Vzhľadom na určité špecifiká a právnu úpravu v rámci rezortu prokuratúry bude potrebné túto otázku ešte vyhodnotiť s príslušným vedúcim prokurátorom," zdôvodnil.

Sudca hovoril o potrebe preskúmať postup orgánov činných v trestom konaní, ktoré konali až štyri mesiace po tom, ako sa javí, že mali informácie o páchaní trestnej činnosti v zariadení Iris. "Táto otázka zo strany prokuratúry nebude ignorovaná," reagoval prokurátor.

Priznanie

Pútiková urobila v októbri 2019 vyhlásenie o vine. Uviedla, že o podávaní liekov klientom zariadenia rozhodoval Ivan Biháry napriek tomu, že nie je lekár. Taktiež, že do zariadenia vodil osoby, ktoré tam neboli zamestnané a ani hospitalizované. Priznala tiež, že spolu s ďalšími osobami v zariadení užívali drogy a konzumovali alkohol.

01 - Modified: 2023-08-15 11:43:12 - Feat.: 1 - Title: Rozsudok v kauze zariadenia pre seniorov Iris by mal súd vyhlásiť budúci týždeň
01 - Modified: 2023-08-15 11:43:12 - Feat.: - Title: Rozsudok v kauze zariadenia pre seniorov Iris by mal súd vyhlásiť budúci týždeň 02 - Modified: 2017-10-16 21:20:08 - Feat.: - Title: Opatrovateľom zaplatia minimálnu mzdu 03 - Modified: 2017-02-15 21:13:02 - Feat.: - Title: Podpory bude viac. Ale aj tak nestačí
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
23. september 2023 02:49